Syrský fotograf fotil umučené lidi. Je jich 11 tisíc

Martin Novák Martin Novák
21. 1. 2014 17:18
Snímky se dostaly za hranice, prozkoumal je tým expertů. Prý jsou pravé.
Ulice v Homsu po náletu.
Ulice v Homsu po náletu. | Foto: Reuters

Washington - V předvečer mírové konference o Sýrii se na veřejnosti objevují fotografie dokumentující mučení a zabíjení vězněných odpůrců prezidenta Bašára Asada, a to v masovém měřítku.

Bývalý vojenský fotograf pořizoval snímky mrtvých vězňů a před několika měsíci ze Sýrie uprchl. Do zahraničí s sebou vzal i na 27 000 fotografií, jež mají dokazovat týrání a vraždy.

Materiál nyní posuzuje mezinárodní tým expertů, mezi nimiž jsou právníci, antropologové, lékaři, patologové, ale i lidé, kteří se zabývají digitálními snímky.

Zveřejnili zprávu, podle níž jsou fotografie důkazem, že v syrských věznicích bylo mučeno a zabito přibližně 11 000 lidí.

Jako první o dokumentu informovaly britský deník The Guardian a americká televize CNN.

Podle ní jsou na některých fotografiích lidská těla mučením zohavena natolik, že je nezveřejní. Některé snímky publikovala s upozorněním, že jde o znepokojující záběry.

Drtivou většinu zdokumentovaných obětí tvoří muži ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. "Jde o systematické, řízené a shora kontrolované zabíjení," píše se ve zprávě expertů.

Bývalý prokurátor v procesu s válečnými zločinci v Sierra Leone Desmond da Silva pro The Guardian označil to, co viděl, za "vraždění v průmyslovém měřítku".

Muž, který snímky pořizoval a pak uprchl, je ve zprávě označován pod pseudonymem Caesar. Není známa jeho identita ani to, kde teď žije. Údajně ale uprchl i se svojí rodinou s pomocí Syřanů, kteří odešli za hranice už dříve.

Caesar vypověděl, že osobně nikdy žádné popravy ani mučení neviděl, u žádných výslechů nebyl. Měl za úkol pouze oběti vyfotografovat. Zdokumentoval prý v průměru padesát těl denně, a to kvůli evidenci.

Odborník na digitální snímky Stephen Cole CNN řekl, že podle jeho názoru nejsou fotografie nijak dodatečně upravované.

Caesar také uvedl, že oběti sváželi do vojenské nemocnice, kde lékaři vystavovali falešné zprávy o příčině úmrtí, například infarktu nebo dýchacích problémech.

Rodinám obětí nebylo dovoleno ohledání těl.

Na začátku ledna zemřel v Sýrii britský lékař, který pomáhal v oblastech kontrolovaných povstalci. Zadrželi jej ale vládní vojáci a zemřel ve vazební cele. Podle Damašku se oběsil, ovšem rodina a britské úřady se domnívají, že byl mučen a pak usmrcen tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

I když se prokáže, že fotografie jsou pravé, bude obtížné dostat viníky před mezinárodní soud. Obžalobu by musela schválit Rada bezpečnosti OSN, kde ale Rusko vetuje veškeré rezoluce namířené proti Asadovu režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy