Šéfové Rudých Khmerů byli obviněni z genocidy

Roman Gazdík
18. 12. 2009 13:38
Nejvyšší představitelé krutého režimu jdou poprvé k soudu
Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných
Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných | Foto: Reuters

Phnompenh - Proces s bývalými vůdci Rudých Khmerů postoupil do dalšího stadia. Mezinárodní tribunál v kambodžském hlavním městě Phnompenhu obvinil z genocidy bývalého prezidenta Khieu Samphana.

Khieu Samphan zastával prezidentskou funkci v Demokratické Kampučii, jak se republika Rudých Khmerů fungující mezi dubnem 1975 a lednem 1979 jmenovala, a byl pátým v hierarchii Rudých Khmerů.

Osmasedmdesátiletý Khieu Samphan tvrdí, že byl pouze rukojmím režimu a že o žádných zločinech neměl tušení. Sám prý nikoho nezabil.

Tribunál složený ze zástupců Kambodži a OSN tento týden z genocidy obvinil i další dva vysoce postavené členy režimu. Šlo o "bratra číslo 2" Nuona Cheu a „bratra číslo 3" a bývalého ministra zahraničí Ienga Sarryho.

Je to tak vůbec poprvé, kdy stanou před soudem nejvyšší představitelé hnutí, které podle různých odhadů v Kambodži způsobilo smrt milionu až dvěma milionům lidí.

Poprvé nejvyšší vůdci

Všichni tři byli obviněni z genocidy proti menšinovým kambodžským etnikům - Vietnamcům a Čamům. Podle historiků byl režim Rudých Khmerů přísně nacionalistický a usiloval v Kambodži o rasovou čistotu. Pocházet z jiného etnika tak často znamenalo automatickou smrt.

S-21 alias Tuol Sleng. Zde vyslýchali Rudí Khmérové pod vedením Kaing Guek Eava přezdívaného Duch na 17 tisíc lidí, až na několik málo byli všichni umučeni či popraveni
S-21 alias Tuol Sleng. Zde vyslýchali Rudí Khmérové pod vedením Kaing Guek Eava přezdívaného Duch na 17 tisíc lidí, až na několik málo byli všichni umučeni či popraveni | Foto: Roman Gazdík

Kambodžské Vietnamce kromě toho Rudí Khmerové považovali za prodlouženou ruku svého regionálního rivala. Vietnam je nakonec skutečně odstavil v lednu 1979 vojenskou invazí od moci.

Tři vůdcové demokratické Kampučie byli už dříve dle deníku Phnom Penh Post obviněni z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, vraždy, mučení a pronásledování náboženských skupin dle kambodžského trestního zákoníku z roku 1956, který byl v době jejich vlády stále v platnosti.

Proces však zatím začal pouze s někdejším ředitelem phnompenhské věznice Tuol Sleng alias S-21, která byla využívána jako mučírna. Vězně pak dozorci odváželi na nedaleká „vražedná pole" Choeung Ek, kde je zabíjeli. Zemřelo tu až 17 tisíc lidí.

Závěrečné argumenty v případu ředitele S-21 Kaing Guek Eava  přednesla obhajoba i obžaloba v listopadu. Verdikt má být znám na začátku příštího roku.

Kouřové clony ďáblova advokáta

Obvinění z genocidy, kterou OSN definuje jako snahu o zničení „národa, etnika, rasové nebo náboženské skupiny"  má pro oběti Rudých Khmerů a jejich rodiny velkou symbolickou hodnotu.

Podle jednoho z nejuznávanějších historiků zabývajících se Demokratickou Kampučiou však mohou zkomplikovat už tak dost složitý případ.

„Pro obhájce to bude velice výhodné. Mohou teď vypustit kouřovou clonu," řekl agentuře Reuters David Chandler.

V rozhazování kouřových clon je navíc Samphanův právník Jacques Verges velmi zkušený. Francouz přezvídaný „ďáblův advokát" už obhajoval například bývalého šéfa gestapa z Lyonu Klause Barbieho nebo teroristu Iljiče Ramíreze Sáncheze zvaného „Carlos Šakal".

Prosíme, nechoďte po masovém hrobě: vražedná pole na Choeung Ek
Prosíme, nechoďte po masovém hrobě: vražedná pole na Choeung Ek | Foto: Roman Gazdík

Barbieho obranu založil na porovnávání jeho činů v Lyonu s válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti páchanými Francouzi ve svých koloniích. Některá obvinění proti Barbiemu tak byla odvolána.

Podle BBC se Verges, který má radikálně levicové názory, zná se Samphanem ještě z dob studií v padesátých letech. Většina vedení Rudých Khmerů totiž prošla univerzitami ve Francii.

Proces s nejvyššími vůdci režimu pravděpodobně nezačne dříve než roku 2011. Obviněním v něm bude čelit ještě pátá zatčená - žena Ienga Saryho a bývalá ministryně pro sociální akci Ieng Tirith.

Bratr číslo jedna, vůdce hnutí Pol Pot, se spravedlnosti vyhnul. Zemřel roku 1998. Spekuluje se, že byl vlastními lidmi otráven.

 

Právě se děje

Další zprávy