Šéfku ruské volební komise napadl paralyzérem neznámý útočník. Vloupal se k ní domů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 16:11
Šéfku ruské ústřední volební komise Ellu Pamfilovovou napadl paralyzérem při vloupání do jejího domu neznámý útočník. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom informovala agentura TASS. Incident se odehrál v předvečer sporných komunálních voleb, kvůli kterým se v Moskvě konají od července velké protesty. Liberální opozice chce demonstracemi docílit toho, aby se voleb mohli účastnit všichni kandidáti do moskevského zastupitelstva, kteří byli vyřazeni na základě formálních nedostatků.
Ella Pamfilovová
Ella Pamfilovová | Foto: ČTK

Policejní vyšetřovatelé z Moskevské oblasti zahájili vyšetřování trestného činu loupežného přepadení. "6. září okolo 01:30 (místního času) policie dostala zprávu o útoku na majitelku jednoho z domů ve městě Istra v Moskevské oblasti. (…) Poškozenou je předsedkyně ústřední volební komise Ruské federace Ella Pamfilovová. Maskovaný zločinec pronikl oknem na terasu, opakovaně proti paní domu použil elektrický paralyzér a poté zmizel," sdělila pracovnice ministerstva vnitra Irina Volková.

V neděli 8. září se v Rusku uskuteční komunální volby, v nichž se rozhodne o gubernátorech 19 krajů a oblastí a o složení téměř čtyřiceti republikových, krajských, oblastních a městských zastupitelstev.

Zdaleka největší pozornost vyvolává hlasování v Moskvě, kde volební kampaň doprovázely demonstrace za účasti desítek tisíc lidí. Známé osobnosti z řad opozice se totiž po zásahu moskevské volební komise na seznam kandidátů nedostaly.

Podle agentury Interfax se Pamfilovová zúčastnila páteční plánované konference, na které prohlásila, že se cítí dobře. Později uvedla, že je schopná vykonávat úřad a že má jen zraněný prst. Agentura Interfax k tomu dodala, že Pamfilovová vypadá "jako obvykle". 

Nejmenovaný zdroj agentury uvedl, že šéfka komise se bránila židlí útočníkovi, jenž ji dvakrát udeřil paralyzérem, který však nebyl zapojen. Tiskový orgán komise rovněž uvedl, že útočník z domu nic neukradl. 

Přední opoziční představitel Alexej Navalnyj v reakci na incident na sociálních sítích napsal, že útok na Pamfilovovou si vymyslely samy úřady, aby odvedly pozornost od chystaných volebních podvodů v Moskvě a na dalších místech.

Video: Protesty v Moskvě? Kreml masivně zastrašuje, zatýká i kvůli barvě trička, říká Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy