Šéf thajské policie dostal vyhazov. Přijde teď zákrok?

Roman Gazdík
28. 11. 2008 13:38
Policisté se dosud snažili s protivládními demonstranty vyjednávat
Poslední bitva: PAD překročila Rubikon
Poslední bitva: PAD překročila Rubikon | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský premiér Somchai Wongsawat propustil policejního šéfa Phatcharawata Wongsuwana. Podle agentury Reuters pro to Somchai neuvedl žádné důvody.

Pravděpodobně je však rozezlen, že ani den poté, co vyhlásil výjimečný stav na dvou letištích blokovaných opozičními demonstranty, proti nim pořádkové síly nezakročily.

Atmosféra v zemi je teď velmi napjatá. V Bangkoku se v noci i třikrát střílelo.

Okolo mezinárodního letiště Suvarnabhumi, které už po čtvrtý den okupují protestující z opoziční Lidové aliance pro demokracii (PAD), se nyní zformoval policejní kordon.

Stovka policistů se podle agentury Reuters nachází přibližně tři sta metrů od demonstrantů, které se snaží přesvědčit, aby letiště vyklidili. Ti však chtějí ustoupit pouze pod jednou podmínkou: když padne vláda.

"Mírná opatření"

"Požádali jsme je, aby vyklidili letiště, aby mohlo znovu začít pracovat," citovala agentura policejního generálporučíka Sucharta Muenkaewa. "Budeme dále jednat, ale pokud to selže, podnikneme jiné kroky. Poslední možností je rozehnat je."

Zaměstnanci letištní ostrahy postávají u zátarasů z ostnatého drátu před letištním terminálem, který obsadili protivládní demonstranti
Zaměstnanci letištní ostrahy postávají u zátarasů z ostnatého drátu před letištním terminálem, který obsadili protivládní demonstranti | Foto: Reuters

Krveprolití si ostatně nepřeje ani premiér Somchai. Ve svém pátečním televizním projevu ujistil občany, že vláda bude situaci řešit s maximální opatrností:

"Není důvod k obavám. Použijeme proti nim ta nejmírnější opatření," prohlásil premiér ze svého útočiště ve městě Chiang Mai na severu země, kde se vláda na rozdíl od Bangkoku těší značné podpoře. A zároveň vyzval ochránce lidských práv a novináře, ať zákrok monitorují a dokumentují.

Rána pro ekonomiku

Blokáda mezinárodního letiště je pro Thajsko mnohem větší ranou než odříznutí vládních budov v centru města, které aktivisté PAD okupují už od srpna. Země, kterou ročně navštíví zhruba 15 milionů turistů, z cestovního ruchu do značné míry žije. 

Desítky tisíc turistů ale nyní nemohou ze Suvarnabhumi odletět a mnozí z nich to nesou s krajní nelibostí. 

Protivládní demonstranti na mezinárodním bangkockém letišti Suvarnabhumi
Protivládní demonstranti na mezinárodním bangkockém letišti Suvarnabhumi | Foto: Reuters

Pokud by blokáda trvala měsíc, stálo by to zemi podle odhadů ministerstva obchodu 2,8 miliardy dolarů a polovinu procentního bodu HDP. Důvěra cestovních kanceláří může být také na nějaký čas otřesena.

Zatím hodlá vláda používat jako náhradní mezinárodní letiště vojenskou základnu U-Tapao devadesát kilometrů od Bangkoku.

Střelba v nočních hodinách

Situace se nyní pohybuje na ostří nože a policie ještě se zásahem váhá. Je velmi pravděpodobné, že by se zákrok neobešel bez obětí na životech a těžce zraněných. Někteří radikální demonstranti jsou totiž ozbrojeni a ze svých pozic nehodlají ustupovat.

Důkazem napjaté atmosféry je i střelba, kterou bylo v hlavním městě slyšet v noci.

Neznámí útočníci na člunech podle thajského deníku Nation přibližně pět minut automatickými puškami pálili na budovu opoziční televize ASTV. Střepy z okenního skla zničeného dvěma hozenými granáty pak zranily jednoho z televizních techniků. Cílem útoku bylo zřejmě poškodit satelitní zařízení televize.

Stovky protestujících na letišti Suvarnabhumi
Stovky protestujících na letišti Suvarnabhumi | Foto: Reuters

Dvě salvy zaslechli v nočních hodinách i kolemjdoucí na vnitrostátním letišti Don Muang, které je také v moci opozičních demonstrantů.

Přijde další puč?

Co se bude dál dít, je podle thajských médií velmi těžké odhadnout. PAD vsadila vše na jednu kartu a čeká se, jak zareagují dva další klíčoví hráči, premiér Somchai a šéf armády Anupong Paochinda. Premiér má dvě možnosti: buď odstoupí, nebo donutí policii, aby letiště vyklidila.

Anupong může nechat řešení situace na policii a premiérovi, nebo po dvou letech sáhne k dalšímu vojenskému puči, což zatím odmítá. Před dvěma dny však vyzval vládu k vypsání nových voleb a podle zpravodajů agentury Reuters byla debata ohledně možného převratu v armádních kruzích velmi živá.

Ať tak, nebo tak, gordický uzel bude nutné rozetnout brzy. Vrchol turistické sezony totiž právě přichází.

 

Právě se děje

Další zprávy