Konfrontace v Thajsku pokračuje, vláda demisi odmítá

Pavel Vondra
26. 11. 2008 16:50
V Chiang Mai na severu země byl zlynčován protivládní aktivista
Zaměstnanci letištní ostrahy postávají u zátarasů z ostnatého drátu před letištním terminálem, který obsadili protivládní demonstranti
Zaměstnanci letištní ostrahy postávají u zátarasů z ostnatého drátu před letištním terminálem, který obsadili protivládní demonstranti | Foto: Reuters

Bangkok - Thajská vláda odmítá výzvy k demisi a k vypsání předčasných voleb coby východisko z nynější politické krize v zemi. Oznámil to premiér Somchai Wongsawat s tím, že jeho vláda má jasný mandát vzešlý z voleb a hodlá jej splnit. 

Thajsko už několik měsíců paralyzují protesty aktivistů z Lidové aliance pro demokracii (PAD) dožadujících se odstoupení kabinetu. V posledních dnech svou kampaň ještě vystupňovali a obsadili mimo jiné terminál mezinárdního letiště v Bangkoku, kde setrvávají i poté, co jim ve středu soud na žádost provozovatele letiště nařídil prostor vyklidit.

Do probíhající krize se dnes vložila také armáda. Ovšem spíše dobře míněnou radou než razantním zásahem, po němž mnozí volají.

Šéf armády: Puč by nic nevyřešil

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil thajského království, generál Anupong Paochinda, po schůzce speciálního poradního orgánu, který průběh krize monitoruje, doporučil vládě aby rozpustila parlament a vypsala předčasné volby.

Šéf thajských ozbrojených sil Anupong Paochinda (vlevo) a premiér Somchai Wongsawat na snímku z poloviny října. Vztahy mezi nimi nyní nepochybně ochladnou
Šéf thajských ozbrojených sil Anupong Paochinda (vlevo) a premiér Somchai Wongsawat na snímku z poloviny října. Vztahy mezi nimi nyní nepochybně ochladnou | Foto: Reuters

Jedině tehdy podle něj ztratí demonstranti půdu pod nohama, protože řešení krize budou mít v rukou sami voliči. Armádní šéf zároveň demonstranty vyzval, aby přestali okupovat prostory letiště.

Generál Anupong také jednoznačně vyloučil možnost dalšího vojenského převratu, o němž se v Thajsku, které jich ve své moderní historii zažilo na dvě desítky, nepřestává spekulovat.

 "Pokud by puč dokázal ukončit všechny problémy, už bych ho provedl," prohlásil před novináři v Bangkoku. "Nevyřešilo by to ale nic," dodal.

Lynčování v Chiang Mai

Premiér Somchai se dnes do vlasti vrátil z několikadenní zahraniční cesty. Podle thajského deníku The Nation nejprve na starém bangkockém letišti Don Muang nabral několik klíčových členů kabinetu, aby vzápětí pokračoval na sever, do města Chiang Mai.

To platí za jednu z největších bašt úřadující vlády. Dnes tam také došlo k incidentu, při němž byl zastřelen jeden z protivládních aktivistů.

Protesty v Thajsku probíhají už několik měsíců. Místy je provázejí násilné střety. Několik lidí už při nich přišlo o život
Protesty v Thajsku probíhají už několik měsíců. Místy je provázejí násilné střety. Několik lidí už při nich přišlo o život | Foto: Reuters

Podle policejního důstojníka citovaného agenturou Reuters šlo o padesátiletého muže, jehož syn provozuje malou protivládně orientovanou rozhlasovou stanici. Skupina vládních příznivců jej údajně vytáhla z jeho vozu a zastřelila.

Kabinet měl dnes původně zasedat přímo v komplexu letiště Don Muang, kde se ministři scházejí od té chvíle, co protivládní demonstranti z Lidové aliance pro demokracii (PAD) obsadili vládní sídlo v centru Bangkoku. Jelikož ale okolí terminálu v pondělí rovněž obsadili vzbouřenci, došlo ke změně plánu.

PAD požaduje demisi Somchaie Wongsawata, neboť jej považuje za loutku v rukou expremiéra Thaksina Shinawatry, který je jeho švagrem.

Za vším hledej Thaksina

Thaksin má sice od loňského května thajským speciálním tribunálem nařízen zákaz politické činnosti kvůli politické korupci, zůstává ale nejpopulárnějším politikem v zemi, především na venkově, a netají se svými ambicemi vrátit se k moci.

Thaksin Shinwatra věří, že v thajské politice ještě neřekl své poslední slovo
Thaksin Shinwatra věří, že v thajské politice ještě neřekl své poslední slovo | Foto: Reuters

Od té jej před dvěma roky odstavil vojenský puč, jemuž připravily cestu pouliční demonstrace v režii PAD. Následné rok a půl dlouhé účinkování vojenské vlády v zemi mělo ale pramalou podporu veřejnosti, což se odrazilo i ve výsledku parlamentních voleb loni v prosinci.

Armádou podporovaní politici v nich propadli, nejvíce hlasů naopak nasbírala Strana lidové moci rekrutující se převážně z řad Thaksinovy soudně rozpuštěné strany Thajci milují Thajsko.

A byla to právě frustrace z pokračujícího vlivu svrženého expremiéra a jeho údajných snah vymoci si ústavními změnami návrat do politiky, co zmobilizovalo odpor aktivistů z PAD.

 

Právě se děje

Další zprávy