Kábul - Mulla Muhammad Umar, vůdce afghánského radikálního hnutí Tálibán, zmizel a spekuluje se, že je mrtvý.
Mluvčí afghánské tajné služby NDS Luftulláh Mašal v této souvislosti vyjádřil v pondělí "naději", že Umar je po smrti.
Pokud by se informace potvrdila, přišli by radikální muslimové pouhé tři týdny po likvidaci Usámy bin Ládina o dalšího vůdce první kategorie.
Mezi Umarem, zakladatelem Tálibánu, a bin Ládinem, zakladatelem Al-Káidy, vládly úzké vztahy. Oba muži bojovali za osvobození Afghánistánu od Rusů, oba se pak stali největšími nepřáteli Spojených států.
Dokud Tálibán ovládal Afghánistán, měl tam Usáma bin Ládin a jeho lidé bezpečný úkryt.
Afghánští tálibové však zuřivě popírají, že by jejich vůdce zahynul. "Ostře odmítáme falešná prohlášení našeho nepřítele," praví se v jejich prohlášení, v němž jsou Afghánci i celý muslimský svět vyzýváni, aby "nevěřili těmto lžím afghánské zpravodajské služby".
Spekulace o Umarově smrti odmítl ostře i Pákistán. Skeptičtí jsou i američtí představitelé.
"Je v bezpečí v Afghánistánu"
Mluvčí Tálibánu řekl telefonicky agentuře Reuters, že Muhammad Umar se nalézá na bezpečném místě v Afghánistánu a je zdráv. "Tohle je nepřátelská propaganda, která má podlomit morálku našich bojovníků," dodal.
Umar prosazoval v Afghánistánu zavedení nejfundamentalističtějšího islámského režimu v muslimském světě. Je to venkovský islámský klerik, jehož současný vzhled nikdo nezná.
Drží se přísně v ústraní, nenechává se fotografovat nebo filmovat a jen zřídka cestuje. Podle televizní stanice CNN přistoupil v posledních letech jen dvakrát na setkání s lidmi nemuslimského vyznání.
V roce 2001 nechal odstřelit dvě obří sochy Buddhy v Bámjánu, považované za unikátní umělecké výtvory celosvětového významu, přestože na něj celý svět včetně řady muslimských zemí apeloval, aby je ušetřil.
Když spojenci v prosinci téhož roku donutili Tálibán v Afghánistánu k ústupu za to, že nebyl ochoten vydat Usámu bin Ládina, který naplánoval 11. září - teroristický útok na New York a Washington - Umar zmizel.
Washington vypsal na jeho hlavu odměnu ve výši 10 milionů dolarů. Mulla Umar od té doby pokračuje v boji a snaží se opět ovládnout Afghánistán.
Americké tajné služby jsou přesvědčeny, že se skrývá nebo skrýval v Kvétě, což Pákistán zuřivě popírá.