Hon na Usámu bin Ládina
- Špioni vyrážejí po nové stopě bin Ládina
- Saúdové tvrdí, že Usáma 23.srpna zemřel
Jasno do věci nevnesl ani jeho dřívější blízký spolupracovník, vůdce svrženého vládnoucího afghánského hnutí Taliban mulla Muhhamad Umar.
Agentuře Reuters se s ním podařilo navázet kontakt prostřednictvím elektronické pošty, nic bližšího se ale nedozvěděla.
"Ne, neviděl jsem ho a ani jsem se o to nesnažil, ale modlím se za jeho zdraví a bezpečí," uvádí Umar v odpovědi na otázky, které mu byly zaslány prostřednictvím jeho mluvčího Muhammada Hánifa.
Mulla Umar je stejně jako bin Ládin na útěku už od chvíle, co americké jednotky svrhly vládu Talibanu v Afghánistánu na podzim roku 2001.
Nahrávky a spekulace
Jen v první polovině roku bylo zveřejněno šest zvukových nahrávek s bin Ládinovým poselstvím. Na videozáznamu se ale vůdce Al-Káidy objevil naposledy před dvěma lety, zatímco nové vzkazy od jeho zástupce Ajmána al-Zavahrího jsou k dispozici víceméně pravidelně.
Jedna videonahrávka s bin Ládinem se sice loni objevila, bližší zkoumání pásky ale odhalilo, že jde o starý záznam. Páté výročí útoků z 11. září 2001 tak proběhlo bez aktuálního vyjádření se ze strany jejich hlavního strůjce.
To vedlo i k rozšíření všemožných spekulací ohledně jeho zdravotního stavu. Jeden francouzský list loni v září dokonce napsal, že bin Ládin koncem srpna zemřel na tyfus.
Přestože hned několik vlád a jejich zpravodajských služeb tuto informaci zpochybnilo s ohledem na nedostatek důkazů, nikdo nemá tušení, kde se bin Ládin nachází. To samé víceméně platí i o Umarovi.
Představitelé Afghánistánu a Pákistánu, jejich dvou nejčastěji zmiňovaných pravděpodobných úkrytů, přitom shodně tvrdí, že na jejich území určitě nejsou.