Když Kuchciński odchod z funkce oznamoval, zdůrazňoval, že svým počínáním neporušil žádné předpisy. "Množství letů, které vyvolalo kontroverze, souviselo s velkým počtem schůzek s obyvateli leckdy malých měst a obcí, které jsem měl během své práce," obhajoval se Kuchciński, který rezignaci oznámil v sídle Práva a spravedlnosti po boku šéfa strany a neoficiálně nejmocnějšího polského politika Jaroslawa Kaczyńského.
"Nicméně vzhledem k tomu, že veřejnost negativně hodnotí moje chování, rozhodl jsem se, že dále funkci (předsedy Sejmu) plnit nebudu," uvedl Kuchciński. Na tomto postu formálně skončí v pátek.
Zastal se ho i Kaczyński, podle kterého "pan předseda neporušil zákon, neporušil žádné zvyklosti panující v této oblasti".
Rozhodnutí Kuchcińského z postu šéfa poslanecké sněmovny odejít je podle něho důkazem toho, že PiS se drží svého hesla "poslouchat Poláky, sloužit Polsku".
Aféra, pro níž se uchytil název "Air Kuchciński", ovládla v posledních dnech polskou politiku. V pondělí se Kuchciński omluvil za to, že i se svojí rodinou využíval možnosti létat vládními letadly a vrtulníky. Cestovali hlavně mezi Varšavou a jeho domovským Řešovem na jihovýchodě Polska. Na svůj post ale nerezignoval.
Ve středu ovšem média přinesla informace o tom, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům polského státu převážel také řadové poslance Práva a spravedlnosti a jejich příbuzné. Podle portálu gazeta.pl se odhaduje, že se takových letů uskutečnila asi stovka a onet.pl jejich náklady vyčíslil na asi čtyři miliony zlotých (asi 23,9 milionu korun).
Kaczyński ve čtvrtek podle agentury AP řekl, že klíčovým problémem je to, že chybí jasná pravidla ohledně používání vládních letadel. Připomněl rovněž, že bývalý premiér Donald Tusk také se svojí ženou hojně využíval vládních letounů na cestě mezi Varšavou a Gdaňskem. Tusk v současnosti působí jako předseda Evropské rady.