reklama
 
 

Šéf mocné rumunské strany dostal tři a půl roku za podplácení, nastoupil do vězení

27. 5. 2019 16:44
Rumunský nejvyšší soud v pondělí potvrdil prvoinstanční trest tři a půl roku vězení pro předsedu vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviua Dragneu, který čelil obviněním z podplácení a zneužití pravomocí. Verdikt je konečný. Politik už nastoupil do vězení. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o další úder pro PSD po neúspěchu v evropských volbách a referendu o vládních justičních reformách.

Dragnea kromě nejvyššího stranického postu současně zastává funkci předsedy dolní komory parlamentu a je považován za nejmocnějšího muže v Rumunsku. Kvůli rozsudku v případu volebních podvodů mu soud v roce 2016 zabránil stát se premiérem.

V nedělních volbách do Evropského parlamentu utrpěla Dragneova strana značné ztráty a se ziskem více než 23,4 procenta skončila až druhá za opoziční Národní liberální stranou (PNL). Té odevzdalo hlas bezmála 27 procent voličů.

Podpora PSD oproti volbám do europarlamentu v roce 2014 klesla o více než 14 procentních bodů. Ve srovnání s posledními parlamentními volbami z roku 2016, v nichž sociální demokraté zaznamenali drtivé vítězství se ziskem 45 procent, je pokles voličské přízně ještě markantnější. Hlasování provázela rekordní účast přes 49 procent voličů.

V souběžně konaném referendu iniciovaném prezidentem Klausem Iohannisem odmítlo 80 procent Rumunů kontroverzní opatření sociálnědemokratické vlády v oblasti justice, která vyvolala vážné obavy o zachování principů právního státu v Rumunsku. Opatření vyvolávala silnou kritiku opozice, občanské společnosti i Evropské komise, která Rumunsku pohrozila zahájením řízení kvůli nedodržování unijních hodnot.

autoři: ČTK, Zahraničí | 27. 5. 2019 16:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama