Šéf rumunské vládní strany tvrdí, že na něj chtěli spáchat atentát. Je na drogách, oponuje expremiér

ČTK ČTK
22. 8. 2018 22:41
Útok se měl odehrát loni v dubnu. Liviu Dragnea rovněž naznačil, že za atentátem měl stát americký miliardář maďarského původu George Soros.
Šéf PSD Liviu Dragnea.
Šéf PSD Liviu Dragnea. | Foto: Reuters

Bukurešť - Šéf rumunské vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea v televizním rozhovoru uvedl, že byl terčem zmařeného pokusu o atentát. Útok se měl odehrát loni v dubnu. Dragnea rovněž naznačil, že za atentátem měl stát americký miliardář maďarského původu George Soros. Pod vlivem kritiky ale toto své obvinění stáhl, uvedla agentura AP. Dragneovo prohlášení v zemi rozvířilo rozsáhlou debatu, podle expremiéra Victora Ponty šéf vládnoucí strany "lže nebo je na drogách".

Dragnea o pokusu o atentát hovořil s televizní stanicí Antena 3 v úterý pozdě večer. Řekl, že do Bukurešti v dubnu 2017 dorazili čtyři cizinci, kteří měli útok spáchat. Ve středu se k tématu vyjádřil znovu a svá obvinění na adresu Sorose zmírnil. Jak uvedl, i když "si o něm (o Sorosovi) nemyslí nic dobrého, nedomnívá se, že je zapojen do tohoto incidentu".

Za svá slova se stal politik ihned terčem kritiky. Rumunský opoziční vůdce Eugen Toma přirovnal Dragneu k bývalému komunistickému diktátorovi Nicolaemu Ceaušeskovi, který před svou popravou v prosinci 1989 tvrdil, že za jeho pádem stáli zahraniční agenti.

Rumunské státní zastupitelství uvedlo, že o ničem neví a žádný podobný případ týkající se útoku na šéfa PSD nevyšetřuje.

Dragnea zveřejnil i další detaily údajného pokusu o atentát. Jeho vůz měly nedaleko parlamentu zablokovat dva automobily bez poznávacích značek, ve kterých seděli právě výše zmínění čtyři cizinci. Jemu se nicméně podařilo uniknout.

Jak uvedla agentura AFP, podle opozice se Dragneu svými prohlášeními jen snaží odpoutat pozornost od důležitějšího dění v zemi poté, co bylo při nedávných demonstracích proti vládě zraněno 450 lidí, včetně 30 policistů.

Demonstrantům mimo jiné vadí kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být právě i Dragnea. Je předsedou parlamentu a de facto řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Související video: Vládní elita, která se neštítí ničeho. Rumunsko se může stát novým Maďarskem

Rumunsko se může stát novým Maďarskem | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy