Čínský výrobce chytrých telefonů Huawei čelí v západních zemích podezření, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že jeho zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei to důrazně popírá.
Šéf společnosti Huawei, který se jen zřídka vyjadřuje pro média, se na úterní schůzce se zahraničními žurnalisty ve městě Šen-čen snažil rozptýlit obavy Západu, že firma představuje bezpečnostní riziko. Podle agentury Bloomberg mluvil Žen Čeng-fej se zahraničními médii naposledy v roce 2015 a jeho aktuální setkání svědčí o závažnosti situace, v níž se společnost nachází.
Na otázku, jak by firma reagovala, pokud by po ní čínské úřady požadovaly důvěrné informace o zahraničních zákaznících jejích sítí, Žen odpověděl: "Rozhodně bychom takovou žádost odmítli."
"Miluji svou zemi a podporuji komunistickou stranu. Neudělal bych ale nic, co by poškodilo jinou zemi světa," řekl 74letý bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. "Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost," dodal.
V prosinci byla také v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou. Zadržena byla na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).
Americký prezident Donald Trump již dříve řekl, že by kvůli udržení vztahů s Pekingem mohl do případu zasáhnout. Otec Meng Wan-čou v úterý před zahraničními novináři označil Trumpa za "skvělého prezidenta" a prohlásil, že vyčká, jestli se šéf Bílého domu do případu jeho nejstarší dcery vloží.
Kritika v západních zemích
Miliardář Žen Čeng-fej firmu založil v roce 1987. Společnost sídlí v Šen-čenu a v roce 2017 měla zhruba 180 tisíc zaměstnanců.
Spojené státy již zakázaly používání výrobků Huawei vládním úřadům. Nový Zéland, Austrálie či Japonsko firmě znemožnily přístup do chystaných 5G sítí. V Evropě výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.
Polská civilní kontrarozvědka (ABW) minulý týden zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky firmy Huawei, která tohoto pracovníka hned propustila.
Před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
K výhradám proti Huawei, které v zahraničí zaznívají, zakladatel společnosti podotkl: "Nikdy nelze spolupracovat se všemi… Zaměříme se místo toho na zlepšování služeb pro ty země, které Huawei vítají." Firma má podle Žen Čeng-feje ve světě již 30 kontraktů na vybudování sítí 5G.