Mimořádná zpráva

Šéf CDU se dopustil faux pas. Nezakryl hlasovací lístek a porušil pravidla voleb

ČTK ČTK
26. 9. 2021 15:37
Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet se ve volební místnosti dopustil faux pas. Tak německá média označují situaci, kdy si Laschet u volební urny nedával pozor na hlasovací lístek, ze kterého bylo patrné, že podle očekávání oběma svými hlasy podpořil svou Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
Armin Laschet ve volbách podpořil svoji stranu CDU. Nedodržel však volební tajemství a hlasy dostatečně nezakryl.
Armin Laschet ve volbách podpořil svoji stranu CDU. Nedodržel však volební tajemství a hlasy dostatečně nezakryl. | Foto: Reuters

Ústřední volební komise po voličích požaduje, aby hlasovací lístky udržovali přehnuté tak, aby nebylo zřejmé, pro koho hlasovali. Za plentami je navíc zakázáno fotografovat. Komise přítomná ve volebních místnostech může za takovéto provinění kvůli zajištění tajné a ničím neovlivněné volby voliče nepřipustit k hlasování.

Před hlasováním a také po něm sice Němci mohou otevřeně hovořit o tom, koho si vybrali, ale při samotné volbě je to zapovězeno. Ze zveřejněných snímků je však patrné, že Laschet předpis volební komise nedodržel. Následky to ale mít nebude.

"K aktuální události: Jistý politik známý po celém Německu podle očekávání volil svou vlastní stranu," uvedl na Twitteru Thielův úřad, podle kterého Laschetovu neopatrnost nelze považovat za ovlivnění voleb. Ač předpisy podle ústřední volební komise umožňují takto neopatrného voliče odmítnout a dát mu nový volební lístek, který musí uchovat řádně přeložený, Laschetův hlas vyřazen nebude. "Dostane-li se takový hlasovací lístek až do volební urny, nemůže už být vyjmut a je platný," dodala ústřední komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK
Další zprávy