Šéf barmské vojenské vlády opustil zemi, zúčastní se konference v Moskvě

ČTK ČTK
20. 6. 2021 21:03
Generál Min Aun Hlain, jež se v zemi chopil vlády během únorového převratu, odcestoval do Moskvy. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters barmská státní média. Generál se v ruské metropoli zúčastní konference o mezinárodní bezpečnosti, která se bude konat od úterý do čtvrtka.
Generál Min Aun Hlain.
Generál Min Aun Hlain. | Foto: Reuters

Jde o teprve druhou generálovu cestu mimo Barmu od chvíle, kdy se násilně ujal moci. V dubnu se zúčastnil summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Indonésii.

Barmská armáda únorový puč zdůvodnila údajnými podvody v listopadových parlamentních volbách, během nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání.

Organizace spojených národů tento týden vyzvala, aby se do Barmy neprodávaly zbraně. Valné shromáždění přijalo rezoluci odsuzující vojenskou juntu, která v únoru svrhla zvolenou vládu, a vyzvalo k propuštění politických vězňů, mezi které patří i Su Ťij, a k ukončení násilí proti pokojným demonstrantům.

Rezoluci podpořilo 119 zemí, proti hlasovalo pouze Bělorusko. Dalších 36 zemí se zdrželo hlasování. Byly mezi nimi mimo jiné Rusko a Čína, dva největší dodavatelé zbraní do Barmy.

Barmské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo prohlášení, ve kterém rezoluci OSN odmítlo. Uvedlo, že je založena na jednostranných obviněních a falešných předpokladech. V prohlášení rovněž podle Reuters zpochybnilo legitimitu barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, který hovoří za zvolenou civilní vládu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy