Sebevražedný útočník Boko Haram se odpálil na nigerijském tržišti, zemřelo šest lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 18:36
Nejméně šest mrtvých a 13 zraněných si ve čtvrtek vyžádal sebevražedný pumový útok na severovýchodě Nigérie ve vesničce státu Borno, který provedla islamistická skupina Boko Haram. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Nálož odpálil uprostřed davu sebevražedný útočník, který se vydával za prodavače obilí na tržišti ve vesnici Amarwa ležící asi 20 kilometrů od Maiduguri. Příslušníci Boko Haram již osm let terorizují severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde chtějí zavést tvrdý islámský režim a právo šaría. Konflikt si za posledních osm let vyžádal na 20 tisíc obětí a před boji uprchlo 2,6 milionu lidí.
Nigerijští policisté, ilustrační foto.
Nigerijští policisté, ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 25 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy