Savci na Madagaskar dopluli na kmenech.Přežili jen malí

Lucie Kalivodová
2. 3. 2010 9:22
Představa, že zvířata se na čtvrtý největší ostrov planety "plavila", se poprvé objevila už v roce 1940
Podle teorie se před 60 až 50 miliony let rodina lemurů  "doplavila" na Madagaskar za zhruba tři týdny.
Podle teorie se před 60 až 50 miliony let rodina lemurů "doplavila" na Madagaskar za zhruba tři týdny. | Foto: Reuters

Londýn - Předchůdci dnešních savců, kteří se nacházejí na ostrově Madagaskar, se tam pravděpodobně dostali na vegetaci unášené z afrického kontinentu silnými mořskými proudy.

Vědci vytvořili model pradávných oceánských proudů a vyzkoumali, že příznivé podmínky pro tento transport existovaly právě v době, kdy se na ostrov v Indickém oceánu dostali savci.

Studie byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature.

Na ostrově žije široká paleta mnoha zajímavých a rozdílných malých savců, kteří jsou tam ale zastoupeni jen v omezeném počtu čeledí a řádů. Některé druhy dokonce nežijí ani jinde na Zemi.

Představa, že zvířata se na čtvrtý největší ostrov planety "plavila" například na kmenech stromů, se poprvé objevila už v roce 1940. Tehdy s ní přišel George Simpson.

Mnozí vědci tuto teorii ale vyvraceli s tím, že zvířata přeci mohla přejít na Madagaskar díky "pevninskému mostu", který spojoval břehy dnešního Mosambiku a Madagaskaru suchou nohou.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud ale existoval most, umožnil přístup na pevninu i savcům jako jsou sloni, antilopy nebo lvi. Taková zvířata ale na Madagaskaru nežijí. Za pomoci klimatického modelu používaného Mezivládním panelem pro klimatické změny (IPCC) vytvořil jeden ze spoluautorů studie Matthew Huber z Purdueovy univerzity v USA počítačovou simulaci.

Vědci zjistili, že proudy tehdy směřovaly ze západu na východ, tedy opačně než je tomu dnes. Navíc Afrika i ostrov se v té době nacházela jižněji. Vědecký tým tak dospěl k závěru, že migraci savců umožnily před 20 až 60 miliony lety pravděpodobně opravdu ony silné oceánské proudy.

"Věnuji se těmto simulacím už delší dobu," řekl Huber serveru BBC. "Podle modelu můžeme říci, že jednou za čas, řekněme během jednoho měsíce v období sta let, byly proudy dost silné na to, aby umožnily naplaveninám, například široké kládě, na které se usídlila rodina lemurů, podniknout za zhruba tři týdny cestu na ostrov," řekl dle BBC Huber.

Prales Atsinanana na Madagaskaru
Prales Atsinanana na Madagaskaru | Foto: UNESCO

Tak dlouhou cestu mohli absolvovat pouze malí savci, kteří nemají tak velkou spotřebu energie a mají schopnost dočasné strnulosti.

Na Madagaskar přicestovali podle vědců před 60 až 50 miliony lety zvířata z čeledi lemurovitých, před 42 až 25 miliony let pak z čeledi bodlínovitých (jako jsou například ježci) a na závěr mezi 24 až 20 miliony let zvířata z řádu hlodavců.

Následně se příchod savců na ostrov zastavil. Zajímavé je, že se to událo přibližně ve stejné době, ve kterou se podle vědců změnil také směr oceánských proudů.

 

Právě se děje

Další zprávy