Pilotka Savčenková propuštěna. Je v letadle, míří na Ukrajinu

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
Aktualizováno 25. 5. 2016 12:30
Nadija Savčenková se po bezmála dvou letech vrací zpátky na Ukrajinu. S odvoláním na svůj zdroj to napsala agentura Reuters. Do Ruska byli naopak posláni dva ruští vojáci odsouzení nedávno na Ukrajině. Ty soud v Kyjevě odsoudil ke 14 rokům žaláře. Savčenková byla v Rusku pro změnu potrestána 22 roky za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých na Donbasu.
Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: Reuters

Kyjev / Rostov na Donu - Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková míří domů. Vrací se zpátky, řekl agentuře Reuters zdroj "blízký vyjednávání".

Na kyjevské letiště Boryspol by měl stroj dosednout ve 14:30 místního času (13:30 SELČ). Ve stejnou dobu má mít ukrajinský prezident Petro Porošenko projev k národu.

O tři čtvrtě hodiny později bude tisková konference. Na ní by se po Porošenkově boku měla stanout i propuštěná Nadija Savčenková.

Zprávy o tom, že se výměna uskuteční ve středu, se objevily už dopoledne. Podle nich měl pro Savčenkovou přiletět do Rostova na Donu prezidentský speciál, a to s Porošenkem na palubě. To se nakonec nepotvrdilo.

"Dobré zprávy" podle vyjádření na Twitteru očekával i obhájce pilotky Ilja Novikov.

Výměna za vojáky

Zatímco pilotka vrtulníku míří na Ukrajinu, do Ruska se vracejí dva vojáci - Alexandr Alexandrov a Sergej Jerofejev.

Ty Ukrajinci zatkli loni na jaře u města Sčastja v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Před měsícem je soud poslal na čtrnáct let do vězení za terorismus.

Podle agentury Interfax-Ukrajina se měla výměna uskutečnit přímo na rostovském letišti, informace ale zatím nebyly oficiálně potvrzeny.

Národní hrdinka a poslankyně

Nadija Savčenková padla do zajetí separatistů v červnu 2014 na Donbasu. Posléze byla převezena do Ruska, kde ji prokuratura obvinila z podílu na vraždě dvou ruských novinářů. Soud ji následně poslal na 22 let do vězení.

Ona od počátku jakoukoliv vinu odmítala.

Ve své zemi se mezitím stala národní hrdinkou a byla zvolena poslankyní parlamentu. V předloňských volbách kandidovala za stranu Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Případ vězněné pilotky vyvolal kritiku Ruska ze strany Západu, na zemi kvůli ní dokonce dopadly sankce. K propuštění Savčenkové Moskvu opakovaně vyzývali přední evropští politici.

 

Právě se děje

Další zprávy