Rijád - Saúdská Arábie je pověstná velmi přísným a konzervativním pojetím islámských zákonů.
Okolní svět považuje řadu tamních zvyklostí a nařízení přinejmenším za kuriózní. Kromě mimořádně striktní segregace mužů a žen nebo zákazu symbolů jiných náboženství k takovým určitě patřil zákaz kin.
Saúdští elitní duchovní je dlouho nechtěli povolit. Nebyla podle nich v souladu s islámem coby symboly cizí, západní, importované kultury.
Neexistovala ani žádná saúdská kinematografie. Hrané filmy se prostě nenatáčely.
Oddíly náboženské mravnostní policie - tzv. Výbor pro propagaci ctnosti a potírání hříchu - měl v náplni své práce i pátrání po videokazetách a DVD. Ostatně dodnes je složité projít s CD či DVD přes kontrolu na saúdských letištích.
Časy se ale i v konzervativním islámském království mění. A zdá se, že kina nakonec dorazí i sem, i když to zatím na žádný velký boom multiplexů nevypadá.
Druhý nejvlivnější duchovní v zemí a šéf náboženské policie Ibrahím Ghaís vyslovil nečekaně souhlas s tím, aby na zkoušku některá kina začala promítat.
Učinil tak poté, co se ve městech Džidda a Táif uskutečnilo "experimentální" promítání komedie Menahi, o kterém informovala agentura Reuters.
Ghaís před tím řekl, že kina jsou "zlem, bez kterého se království obejde." Nyní ale otočil a vyslovil s novinkou souhlas.
"Nejsme proti kinům, pokud hrají dobré, vhodné filmy, které nejsou v rozporu s islámem," řekl deníku al-Haját.
Komedii Menahi, jejíž hlavní postavou je údajně naivní až prostinký zemědělec z vesnice, produkoval princ Valíd bin Talál. Známý investor a podnikatel, patřící do skupiny nejbohatších lidí planety.
Vedle zákazu je se Saúdskou Arábii spojen i další známý zákaz. Ženy nesmějí řídit automobily.
Tento zákaz platí dál, i když se v zemi už roky vášnivě diskutuje i o jeho zrušení.