Nový soupeř islámských kleriků: heavy metal

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2007 0:00
Muslimští rockeři balancují mnohde na hraně zákona
Foto: Reuters

Praha - Když íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád po svém nástupu do funkce ohlásil program vytěsnění neíránské hudby z médií a z Íránu vůbec, bylo zle především pro místní rockové a hlavně heavymetalové skupiny.

Exilové Rádio Farda ve čtvrtek oznámilo, že v rámci "čištění" íránské kultury policie zatkla několik hudebníků a uzavřela jejich studia.

Nulová tolerance

Jeden z tamních kytaristů, který si přál zachovat anonymitu, řekl stanici BBC, že vládnoucí duchovní dokáží prý překousnout import alb interpretů jako jsou Michael Jackson, Madonna nebo U2, ale cokoliv co je nebo vypadá jako heavy metal naprosto netolerují.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád chce odstranit ze země veškeré západní vlivy. I z hudby.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád chce odstranit ze země veškeré západní vlivy. I z hudby. | Foto: Reuters

Podobná jako v Íránu je i situace v jiných muslimských zemích.

Přitom odpůrci pronikání západní kultury do islámského světa se v minulosti už s ledasčíms smířili.

Hollywoodské filmy, alba rockových i popových hvězd, komiksové seriály, panenky Barbie nebo plakáty se sportovci a dalšími celebritami jsou dnes ve většině muslimských zemí dostupné. Ať už legálně nebo na černém trhu.

Zejména konzervativní muslimští duchovní ale se stoupající horlivostí brojí proti hudebnímu žánru, který považují za mimořádně úpadkový produkt Západu.

Uctívači ďábla

Heavy metal. Hudební styl, který byl v Evropě a Americe na vrcholu popularity v osmdesátých letech minulého století a který nikdy masově nepronikl (a ani nejspíš nikdy neponikne) do rádií a televizí.

Zatímco na Západě vyvolává odpor spíše z estetických důvodů a řada muzikologů a kritiků téměř odmítá považovat heavy metal za hudbu, v muslimských zemích je často kritizován jako nebezpečí pro základní hodnoty společnosti.

Fanoušci i samotní hudebníci čelí hrozbě, že budou obviněni ze satanismu, ohrožování morálky nebo z odpadlictví od islámu.

V Maroku nedávno proběhl monstrózní proces se třemi heavymetalovými skupinami. Obžalováni byli z protiislámské činnosti.

Iron Maiden nedávno koncertovali v Indii. V arabské zemi se jim to zatím nepodařilo.
Iron Maiden nedávno koncertovali v Indii. V arabské zemi se jim to zatím nepodařilo. | Foto: Aktuálně.cz

Část justice a také některá média ovšem zareagovaly kampaní na jejich obranu, uskutečnil se dokonce protestní koncert a demonstrace před soudní budovou. Všichni hudebníci byli nakonec osvobozeni, ovšem marocká rocková scéna utrpěla těžký úder.

Egyptská televize zase natočila a odvysílala film, který měl všechny odradit od poslouchání nevhodné hudby. Snímek pojednával o čtveřici káhirských heavymetalistů, kteří propadnou satanismu a skončí jako narkomani a kriminálníci.

I ve svobodomyslnějším Libanonu nejsou represe neznámé. Policie například často provádí razie v bejrútském klubu Acid, kde se podle policistů scházejí "uctívači ďábla."

Egyptské zátahy

Egypt sice před deseti lety po velkém celostátním zátahu zakázal heavymetalové kluby, ale ostražitost policie postupně opadává. Svědčí o tom nedávná reportáž agentury AP, jejíž zpravodaj se ke svému překvapení ocitl v Káhiře na koncertě heavymetalové skupiny Dark Philosophy.

Lokální rockové kapely si postupně i přes odpor úřadů a náboženských kruhů dobývají své místo na slunci.

Kultovní malajsijská skupina Blackfire vydala nedávno své první oficiální album, ale prodává se jenom ve vybraných obchodech a bez nápisů či obrázků na obalu CD.

Nechtějí provokovat, protože Nejvyšší rada islámských duchovních v zemi loni vyzvala k zákazu heavymetalu. S odůvodněním, že podněcuje k "rebelii proti náboženství."

Iráčtí metalisté prchli do Sýrie

Velkou popularitu přinesl bagdádské kapele Acrassicauda článek, který o ní před třemi lety přinesl americký deník Wall Street Journal.

Metalová kapela po svržení Saddáma několik měsíců občas koncertovala v bagdádských klubech, ale pak museli s hraním skončit kvůli obavám z teroristických útoků proti něčemu tak neislámskému, jako je heavy metal.

Minulý rok všichni uprchli do Sýrie, kde znovu hrají a natáčejí první album.

Heavy metal z nečekané země: saúdskoarabští Wasted Land.
Heavy metal z nečekané země: saúdskoarabští Wasted Land. | Foto: Arab News

Popularita stoupá. I v Saúdské Arábii

Západní rock a pop ani jeho interpreti se v arabských zemích netěší nijak mimořádné popularitě, většina Arabů vzývá spíše domácí hudební hvězdy.

Americký historik umění Mark Levine před časem studoval, jak západní muziku přijímají lidé v islámských státech.

S překvapením zjistil, že mezi mládeží od Maroka po Pákistán se ze západních stylů těší podivuhodně velké přízni právě metal a jeho různé odnože. A jeho protagonisté, jako jsou například Metallica, Iron Maiden, Slayer další.

"Mluvil jsem s hodně lidmi, kteří tuto hudbu na Blízkém východě hrají nebo propagují. Většina z nich nemá problém být věřícími muslimy a zároveň se věnovat této hudbě," tvrdí Levine.

O stoupající popularitě této hudby na jih a východ od Evropy se dokonce chystá napsat knihu s názvem Heavy Metal Islam.

Poměrně velkým překvapením je, že heavymetalová scéna existuje i v ultrakonzervativní Saúdské Arábii. Nedávno se tam objevila skupina s názvem Wasted Land, která se účastnila celoarabského rockového festivalu v Dubaji a s některými nahrávkami zkouší prorazit v USA a Evropě.

Kdo ví, zda jim to náhodnou opravdu nevyjde. Arabský metal - to tady ještě nebylo.

 

Právě se děje

Další zprávy