Šaron odchází, aby se vrátil s mírem

Red Zah, Reuters
21. 11. 2005 17:14
Jeruzalém - Izraelský premiér Ariel Šaron se odhodlal k radikálnímu řešení vnitropolitické krize.

Ráno nejprve požádal prezidenta Mošeho Kacava, aby rozpustil parlament a vypsal na březen předčasné parlamentní volby. Následně pak oznámil, že opouští pravicovou stranu Likud a zakládá novou středovou formaci, se kterou chce volby plánované na březen příštího roku vyhrát.

První část plánu Šaronovi takřka jistě vyjde: prezident Kacav po schůzce s ním prohlásil, že volby by se podle něj měly konat tak rychle, jak jen to bude možné. Co se nyní bude dít na izraelské politické scéně, ČTĚTE ZDE.

Zda se mu podaří dosáhnout s novou stranou na vítězství ve volbách, už tak jasné není.

Šaron opouští Likud, který kdysi zakládal, proto, aby mohl prosadit svou představu o uspořádání vztahu s Palestinci. Po celý letošní rok čelil Šaron silné vnitrostranické opozici, a to kvůli svému rozhodnutí stáhnout izraelské jednotky z pásma Gazy. Odchod z Likudu a založení nové strany mu podle analytiků dává možnost, aby Palestincům nabídl další ústupky.

Vyklízení osad by mělo pokračovat

Jaké jsou Šaronovy záměry, popsal deník Haarec. Šaron údajně po svém případném třetím volebním vítězství v řadě hodlá vyklidit některé izolované židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, zatímco ty největší zachová.

Stručný profil Ariela Šarona najdete ZDE.

Šaron nadále odmítá vyjednávat s Palestinci o vytvoření jejich státu, dokud palestinská samospráva neodzbrojí radikály útočící na Izrael. Palestinci se přitom obávají, že Šaron jednostranně vymezí hranice jejich nového státu, a to s pomocí bezpečnostní bariéry, kterou Izrael buduje.

Jakékoli plány na další přesuny izraelských osadníků vyvolávaly uvnitř Likudu velký odpor. Členové jeho pravicového křídla se odmítají vzdát sebemenší části území, které Izrael zabral po Šestidenní válce v roce 1967. Sám Šaron byl přitom po celou politickou kariéru příznivcem budování dalších izraelských osad na zabraných územích. Podle agentury AP tak svým dnešním rozhodnutím definitivně dokončuje přerod z pravicového jestřába v umírněného politika hledajícího kompromis s Palestinci.

Naději v nejnovějším vývoji na izraelské politické scéně vidí i Palestinci. Jejich hlavní vyjednávač Saíb Irikát přirovnal
události v Izraeli k erupci sopky a vyjádřil naději, že "až se prach usadí", budou mít Palestinci v Izraeli partnera, s nímž budou moci uzavřít letitý konflikt a dospět ke konečné dohodě.

Politické tsunami

Izraelská média popisují Šaronův krok jako politické zemětřesení, které může změnit izraelskou politickou scénu nejvíce od doby vzniku židovského státu. "Je to tsunami," řekl izraelskému rozhlasu analytik Hannan Crystal.

Šaron, sedmasedmdesátiletý veterán izraelské politiky, hraje vysokou hru. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že volební vítězství nemá s novou stranou jisté. Letošní stažení z pásma Gazy sice většina Izraelců přivítala, k triumfu v předčasných volbách to však nemusí stačit. Nová strana má podle sondáží naději na podobný volební zisk jako levicová Strana práce, pravicový Likud bez Šarona by měl skončit na třetím místě.

Šaron už začal vyjednávat s politiky, kteří by měli spolu s ním přejít do nové strany. Podle izraelských médií již získal příslib minimálně čtrnácti ze čtyřiceti dosavadních poslanců Likudu a také pěti členů dosavadní vlády. K přestupu láká i dlouholetého soupeře a bývalého šéfa Strany práce Šimona Perese. Ten před deseti dny prohrál souboj o předsednické křeslo ve Straně práce.

O volbách nového předsedy Strany práce, ČTĚTE ZDE.

Právě nástup Amira Perece do čela hlavní levicové strany spustil současnou politickou krizi. Perec totiž odmítá další účast strany v Šaronově vládě a donutil tak premiéra k souhlasu s předčasnými volbami. Bez podpory Strany práce nemá Šaronova vláda většinovou podporu parlamentu. Šaron se minulý týden s Perecem dohodl na vypsání předčasných voleb. PODROBNĚJI SI PŘEČTĚTE ZDE.

Strana práce je zároveň nejpravděpodobnějším koaličním partnerem nové Šaronovy strany po březnových volbách. Podle průzkumu zveřejněného dnes v Izraeli by měly mít obě formace spolu s umírněnými menšími stranami v novém Knesetu pohodlnou většinu.

 

Právě se děje

Další zprávy