Tripolis - Manželka francouzského prezidenta Cécilia Sarkozyová a evropská komisařka Benita Ferrero-Waldnerová se v Libyi pokouší předjednat vydání odsouzených zdravotnic z Bulharska.
Ve středu pak do země dorazí Nicolas Sarkozy, který by - aspoň podle zpráv ve francouzském tisku - mohl uvězněné zdravotní sestry dovézt zpět do Evropy.
Paříž se tak pokouší po třech letech neúspěšného vyjednávání Evropské unie celý případ uzavřít.
Prezident Sarkozy, který se uprostřed týdne sejde s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, už Tripolisu slíbil lékařské vybavení, popřípadě dohodu o strategickém partnerství mezi oběma státy.
Jeden z obhájců bulharských sester, Francouz Emmanuel Altit, francouzskou snahu vítá. "Jde o důležitou diskuzi a doufáme, že z ní něco vzejde," doufá.
Podle agentury Reuters Bulharsko popřelo, že by k vydání mělo dojít ještě dnes.
"Není to pravda. Stále není jasné, kdy se sestry vrátí domů," uvedl bulharský ministr zahraničí Feim Čaušev.
Šestici zdravotníků libyjská justice opakovaně odsoudila k smrti za údajné úmyslné nakažení více než čtyř set libyjských dětí virem HIV.
Bulharky v Libyi: Trest smrti změněn na doživotí - ČTĚTE ZDE
Teprve před týdnem libyjská Nejvyšší soudní rada rozsudky smrti zrušila a změnila je na doživotí.
Rada, která podléhá libyjské vládě a má právo změnit nebo zrušit rozsudky nejvyššího soudu, tak rozhodla poté, co rodiny nakažených dětí obdržely odškodné ve výši 400 milionů dolarů a vzdaly se požadavku na trest smrti pro vězněnou šestici zdravotníků.