Paříž - Mandát k prosazení změn. Tak si vykládá francouzský Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho své vítězství v nedělním druhém kolem francouzských parlamentních voleb.
Výsledky sice poněkud zaostaly za očekáváním, přesto však má pravice v Národním shromáždění potřebný manévrovací prostor k zahájení slibovaných reforem.
Povolební Francie: rozpaky vítězů, radost poražených - ČTĚTE ZDE
A tak se ve Francii v souladu s předvolebními sliby očekává zpřísnění imigračních zákonů, snížení daní, prodloužení trestů pro nepolepšitelné kriminální delikventy či větší osamostatnění univerzit.
Teroristé jako víno
Těžko říct, jak vysoko na Sarkozyho seznamu priorit figuruje podpora francouzských vinařů, ale přinejmenším v jižním kraji Languedoc budou prezidentovy nejbližší kroky sledovat mimořádně bedlivě.
V neděli totiž vypršela lhůta, kterou nové hlavě státu před měsícem dali radikální aktivisté z Regionálního výboru pro vinařskou akci (CRAV) na to, aby zvýšil ceny vína.
Tato svérázná partyzánská skupina má na svědomí celou řadu sabotážních akcí s proklamovaným cílem hájit zájmy producentů v tradičním vinařském kraji na jihu Francie.
Mezi terči jejich útoků se tak v minulých letech ocitly například kanceláře a služební vozidlo ministerstva zemědělství či obchody, kde se prodává laciné víno z dovozu.
Jedním z nejslavnějších kousků výtržníků z CRAV bylo ozbrojené přepadení cisterny s dováženým vínem ze Španělska a vypuštění jejího obsahu přímo na ulici.
Živořící vinaři
Mnoho Francouzů s radikálními postoji této podzemní skupiny sympatizuje. V zemi, která se pyšní tím, že svět naučila kultivovat vinnou révu, je vzhledem k nynější silné konkurenci z "Nového světa" (Amerika, Austrálie, Jižní Afrika) řada vinařů nucena doslova živořit.
"Propad cen a vysoké podíly, které si účtují obchodníci, nás připravily o polovinu našich příjmů Někteří mí kolegové žijí na podpoře, protože nemohou z toho, co vydělají, uživit rodiny. Našli se i tací, co si vzali život," řekl BBC vinař Francois Thiebaud.
Radikálové z CRAV však vsadili na jinou taktiku a do jisté míry při tom navazují na zdejší tradice. Dovolávaje se posledního povstání vinařů v Montpellieru v roce 1907, které francouzská armáda potlačila jen za cenu ztrát na životech, i hnutí odporu proti německé okupaci z dob druhé světové války, vyhrožují násilnými akcemi, pokud vláda vinařům na jihu země nepomůže.
Válka nervů
V poselství nahraném "kdesi v Languedocu na venkově" a adresovaném prostřednictvím třetího kanálu francouzské televize přímo prezidentovi oznámila pětice mužů v černých kuklách, že je v případě nesplnění požadavků připravena přejít od slov k činům.
Zůstává nicméně otázkou, zda to může nějak pohnout s mužem, který za svůj velký vzor považuje Napoleona a jehož v očích většiny Francouzů proslavila neústupnost, s jakou se předloni ještě coby ministr vnitra postavil divokým rebelům z přistěhovaleckých předměstí.