Rok poté, co protesty muslimů proti údajnému znevažování proroka Mohameda v západním tisku přerostly v násilnosti, se případ dostal před soud v Paříži.
Svaz francouzských islámských organizací a Velká mešita v Paříži společně zažalovaly satirický časopis Charlie Hebdo za loňské přetištění série kreseb, které se poprvé objevily v září 2005 v dánském deníku Jyllands-Posten.
"Naplánovaná provokace"
Žalující strana označila rozhodnutí francouzského magazínu publikovat karikatury za "součást promyšlené a naplánované provokace namířené proti islámskému společenství".
Právníci žalovaného týdeníku ale dnes před soudem předložili dopis, ve kterém jim Nicolas Sarkozy vyslovuje podporu: "Dávám přednost nadbytku karikatur před jejich absencí," praví se v listu.
Obžaloba neskrývala své rozhořčení: "Měl by zůstat nestranný," postěžoval si Abdulláh Zekrí z pařížské Velké mešity na adresu ministra, do jehož kompetencí spadají i náboženské otázky.
Akademici (i muslimští) hájí svobodu slova
Charlie Hebdo přesně před rokem přetiskl sérii dvanácti ilustrací, které předtím pobouřily muslimy v mnoha zemích světa, a doplnil je o několik vlastních obrázků. Jeden z nich na titulní straně zobrazuje plačícího proroka Mohameda, který říká: "Ach, jak těžké je být milován hlupáky."
PŘEČTĚTE SI
Zastánci časopisu, mezi nimiž nechybějí ani někteří francouzští muslimové, považují soudní proces za test svobody slova. Skupina francouzských akademiků (včetně několika muslimských profesorů) zveřejnila v pondělí v listu Libération otevřený dopis.
"Demokraté na celém světě a zejména muslimové doufají, že Evropa - a Francie především - zůstane sekulární výspou, kde jejich slovům nebudou bránit diktátoři a fundamentalisté."
"Pokud by měl být Charlie Hebdo odsouzen, ztratíme všichni tento společný prostor odporu a svobody," píše se v dopise.
Pro svobodu slova, ale proti zesměšňování
Libération dnes kontroverzní karikatury dokonce opět přetiskl a doprovodil je jednoznačným stanoviskem, v němž označuje soudní proces za "idiotský": "Slova nezraňují a obrázky nezabíjejí. Bomby ano," píše Libération.
Soudy ve Francii dosud vesměs striktně hájily právo na svobodu slova. Odpůrci karikatur se ale snaží případ přirovnávat k aktům antisemitismu či popírání holokaustu, což je ve Francii trestný čin.
Včera zveřejněný průzkum veřejného mínění navíc prokázal, že 79 procent Francouzů považuje za nepřijatelné veřejně zesměšňovat náboženství. 78 procent také přímo odmítlo parodování Ježíše Krista, proroka Mohameda či Buddhy.