reklama
 
 

Sarkozy se omluvil Irům za ruku fotbalisty Henryho

20. 11. 2009 9:30
Fotbalové rozhořčení Irů po nespravedlivém vyřazení v zápase s Francií se přelilo i do politiky

Brusel - Čtvrteční summit EU především vybral nového prezidenta a ministryni zahraničí, ale měl také na programu - poněkud netradičně - fotbal.

I do nejvyšší politiky pronikl odvetný zápas baráže o mistrovství světa, ve kterém Francie vyřadila Irsko po remíze 1:1 gólem v prodloužení (první zápas v Dublinu Francie vyhrála 1:0).

Avšak gólem zjevně neregulérním. Podle záznamu předcházel vyrovnávací brance, která posunula Francouze na světový šampionát do Jihoafrické republiky, ofsajd a ruka útočníka Henryho. Ten se k ní navíc po zápase přiznal.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se v Bruselu omluvil irskému premiérovi Brianu Cowenovi za neférový výsledek, ale odmítl jeho výzvu k opakování zápasu.

"Řekl jsem Brianu Cowenovi, že je mi jich líto. Ale ať po mě nežádají, abych suploval rozhodčího nebo představitele evropských či francouzských fotbalových federací. Nechte mě být tím, čím jsem," řekl Sarkozy a naznačil, že smutek Irů chápe, ale podobná věc nepatří na summit politiků.

Cowen na summitu řekl, že podporuje výzvu irské fotbalové federace k opakování zápasu. V Irsku způsobil zápas velké pobouření.

Irové tvrdí, že nejsou bez šancí. V roce 2005 už se opakoval zápas asijské kvalifikace mezi Bahrajnem a Uzbekistánem. Světová fotbalová federace FIFA ale uvedla, že s opakováním zápasu musí souhlasit obě země.

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová řekla rozhlasové stanici RTL, že zápas by se měl opakovat.

 

 

autoři: Martin Novák, Reuters | 20. 11. 2009 9:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama