Sarkozy padl. Francouzští republikáni si zvolili jeho nástupce, euroskeptika Laurenta Wauquieze

ČTK ČTK
10. 12. 2017 21:32
Dvaačtyřicetiletý Laurent Wauquiez je znám svými euroskeptickými názory, ostrou kritikou přistěhovalectví a širokou podporou přísnějších bezpečnostních opatření.
Laurent Wauquiez - nástupce Sarkozyho v čele francouzských Republikánů.
Laurent Wauquiez - nástupce Sarkozyho v čele francouzských Republikánů. | Foto: ČTK

Paříž - Laurent Wauquiez byl v neděli, hned v prvním kole, zvolen za nástupce Nicolase Sarkozyho do čela francouzských Republikánů. Ti jsou oslabeni volebními porážkami v prezidentských volbách i v důsledku rozdrobenosti pravice. Výsledek hlasování oznámila francouzská média.

Dvaačtyřicetiletý politik získal skoro tři čtvrtiny hlasů a vyhrál s velikým náskokem před dalšími uchazeči, Florence Portelliovou (16 procent) a bývalým vládním mluvčím Maëlem de Calanem (9,25 procent), uvedl list Le Monde.

Internetového hlasování se zúčastnilo 99.597 aktivistů z necelého čtvrt milionu zaregistrovaných přívrženců strany. Účast tedy činila 42,46 procenta a podle deníku byla mnohem slabší než v letech 2012 či 2014, kdy Sarkozy opět převzal stranické otěže.

Nástupce, který býval v Sarkozyho vládě ministrem školství, dával v kampani najevo, že chce stranu posunout více doprava a oslovit voliče mezi stoupenci krajní pravice.

Wauquiez, který je znám svými euroskeptickými názory, ostrou kritikou přistěhovalectví a širokou podporou přísnějších bezpečnostních opatření, také tvrdil, že chce otřást postavením centristů prezidenta Emmanuela Macrona.

"Můj plán je jednoduchý. Chci oslovit ty, kteří hlasovali pro Národní frontu, ale nikdy bych neuzavřel žádné spojenectví s představiteli Národní fronty," řekl Wauquiez minulý měsíc agentuře Reuters.

Migranti se po měsících vracejí do okolí francouzského přístavního města Calais. Chtějí se opět pokusit proniknout do Británie. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy