Samotka opozičníka Navalného v Berlíně. Kopie cely stojí u ruského velvyslanectví

ČTK ČTK
24. 1. 2023 15:43
Naproti ruskému velvyslanectví v Berlíně vznikla kopie cely, kam ruská vězeňská správa za trest pravidelně posílá vězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného. Celu v Berlíně podle zpravodajského portálu Meduza vytvořili Navalného spolupracovníci.
Replika cely Alexeje Navalného v Berlíně.
Replika cely Alexeje Navalného v Berlíně. | Foto: Reuters

Objekt ještě není otevřený a soudě podle fotografií se na něm provádějí poslední úpravy. Tvoří ho betonový kvádr se strohou místností uvnitř, do níž lze nahlédnout přes zamřížované dveře. Cela má malé okénko a je vybavena pryčnou, oprýskaným umyvadlem a tureckým záchodem, který není nijak oddělen od zbytku místnosti. Při otevření objektu, které je plánováno na dnešek, má na místě vystoupit Navalného spolupracovník Leonid Volkov a také opozičníkův bratr Oleg.

Navalného za posledního půl roku poslali na samotku desetkrát. Naposledy na silvestra na 15 dní za to, že se myl v nepovolený čas. Advokát Navalného Vadim Kobzev upozorňoval, že jeho klient pobývá v cele, přestože má vysokou horečku a kašel, a že se mu nedostává zdravotní pomoci.

Navalnyj si odpykává několikaletý trest v trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti východně od Moskvy. Kritici režimu ruského prezidenta Vladimira Putina považují obvinění proti opozičníkovi za vykonstruovaná a politicky motivovaná.

V polovině ledna uplynuly dva roky od Navalného zatčení. Policie opozičního lídra zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že byl opozičník otráven. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy