Šakal na Moravě. Zvířata míří kvůli oteplování na sever

Radim Klekner Radim Klekner
20. 8. 2011 11:35
Některé živočišné druhy se přesunuly až o stovky kilometrů
Lední medvěd se dál na sever už moc přesunout nemůže, tak se aspoň páří s grizzlyi
Lední medvěd se dál na sever už moc přesunout nemůže, tak se aspoň páří s grizzlyi | Foto: Reuters

Londýn - Grizzly pářící se s ledními medvědy v kanadské Arktidě. Kondor krocanovitý, jenž se zničehonic objevil v horách na severu státu New Hampshire. Kolibříci, kteří již nemigrují před zimou ze severního pobřeží Mexického zálivu do Střední Ameriky.

Globální oteplování nutí živočichy přizpůsobovat se změněným životním podmínkám a stěhovat se o mnoho kilometrů na sever nebo do vyšších horských poloh.

Autoři studie uveřejněné v posledním čísle časopisu Science zároveň upozorňují, že u jednotlivých živočišných druhů se údaje dosti liší, přičemž některé se na teplejší klima dokázaly adoptovat a zůstaly na místě nebo se dokonce přesunuly na jih.

Skupina britských a tchajwanských vědců spočetla, na jakou vzdálenost se zvířata a ptáci přesunuli v uplynulé dekádě a dospěla k varujícímu závěru. Intenzita jejich migrace nabrala na obrátkách.

"Zvířecí i rostlinné druhy se pohybují od rovníku směrem k pólům rychleji, než se dosud předpokládalo," citoval deník Independent profesora Chrise Thomase z univerzity v Yorku. "Migrace začala přibližně před čtyřiceti lety a bude trvat nejméně do konce tohoto století."

V průměru činí přesuny živočišných druhů sedmnáct kilometrů směrem na sever a 12 metrů směrem vzhůru do vyšších nadmořských výšek.

Rekordmanem je babočka

Asi nejpozoruhodnější výkon předvedla v tomto ohledu babočka bílé C (Polygonia C-album), která v Británii posunula hranici svého výskytu za jedenáct let o 217 kilometrů na sever.

Rekordmanem co do rychlosti stěhování je zřejmě babočka bílé C
Rekordmanem co do rychlosti stěhování je zřejmě babočka bílé C | Foto: Wikimedia Commons

Další z motýlů, Ohniváček červenoskvrnný, se kdysi vyskytoval výhradně v jižní Evropě, dnes je zcela běžný v Pobaltí.

Hýl pouštní se na jihu Španělska poprvé objevil v roce 1971 a dnes na Pyrenejském poloostrově hnízdní již tři sta párů.

V Česku se v poslední době objevily hned tři druhy netopýrů, které zde dříve nežily: létavec stěhovavý, netopýr Savia a netopýr jižní.

Z Maďarska se na jižní Moravu stěhuje šakal obecný, typický pro Blízký východ a severní Afriku, či štíhlovka východní, užovka, která se běžně vyskytuje v Bulharsku.

Nedaleko Mikulova je již několik let pozorován jedovatý křižák pruhovaný, který se k nám přesunul rovněž z oblasti Balkánu.

Tým britských vědců mohl výsledky své práce zkonfrontovat se studií uskutečněnou se stejným záměrem v roce 2003. Ta konstatovala, že přesun živočichů činí v průměru 5,3 kilometru a šest metrů výškového rozdílu za dekádu.

"Jak víme, že za vším je globální oteplování?" snaží se profesor Thomas odbýt kritiku těch, kteří v proces postupného ohřívání planety nevěří. "Zčásti je to proto, že žádné jiné racionální vysvětlení pro tento jev nemáme. Zaznamenali jsme ale, že pohyb je intenzivnější v oblastech, v nichž teploty stoupají rychleji než jinde."

 

Právě se děje

Další zprávy