Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Saddám u soudu: Držíme hladovku
- Grafologové: Saddám podepsal masakr
- Důkazů proti Saddámovi přibývá
Exprezident dnes u soudu osobně nebyl, ale zúčastnil se zasedání ve středu a nešetřil kritikou. Saddám a sedm dalších obžalovaných se drží názoru, že proces je zmanipulovaný a nelegitimní. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim až tresty smrti.
Jsem tu proti své vůli
"To, že jsem přišel k soudu, nebyla moje volba," řekl exprezident soudci. Do soudní síně byl prý přivlečen proti své vůli přímo z nemocnice. "Od 8. července držím hladovku," zopakoval Saddám podle agentury Reuters.
Generální prokurátor Džaafar Musáví iráckého exdiktátora již v úterý obvinil, že hladovku zinscenoval, aby narušil proces a získal si pozornost médií.
"Pokud rozhodnete o mé vině, nezapomeňte, že jsem voják. Volím trest smrti zastřelením před oběšením," řekl Husajn před soudem. Irácký zákon ale takový výkon trestu neumožňuje, navíc lze pochybovat o jeho statutu vojáka - než se sám pasoval na hlavního velitele iráckých ozbrojených sil, v armádě nikdy nesloužil.
K soudu se v uplynulých dnech nedostavila ani obhajoba, která tvrdí, že soud odmítá splnit její požadavky na spravedlivý proces.
Obhájci zároveň uvedli, že hospitalizace narušuje exprezidentovu šestnáctidenní hladovku a že je vyživován silou. "Jednoznačně vyčerpali všechny své prostředky přesvědčit ho k ukončení hladovky a teď se uchylují k násilí. To je hrubé porušení jeho práv," řekl obhájce Chalíl Dulajmí agentuře Reuters.
Exdiktátor je v dobré kondici
V sobotu se s ním na tříhodinové schůzce radil o dalším postupu. Jinak je prý devětašedesátiletý Husajn v dobré kondici, ačkoli zhubnul o několik kilogramů.
Americké ozbrojené síly připustily, že k Saddámovi poslaly psychology, kteří ho mají přesvědčit, aby s hladovkou přestal.
Husajn a tři další obžalovaní protestují hladovkou proti neregulérnosti soudního procesu, který označují za ilegální a protiústavní. Bývalý diktátor a dalších sedm jeho spolupracovníků je souzeno kvůli masakru ve městě Dudžail, kde bylo roku 1982 popraveno na 150 jeho obyvatel za pokus o atentát na Husajna.
Všeobecně se očekává, že obžaloba prosadí svůj návrh na trest smrti. Mezitím se 21. srpna otevře další proces - tentokrát ve věci genocidy Kurdů z 80. let.