Londýn - Bývalá premiérka Pákistánu a šéfka nejsilnější strany v zemi Benazír Bhuttová oznámila, že by se ještě dnes měla dohodnout s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem, jak si rozdělí moc v zemi.
"Ano, očekáváme, že dnes se rozhodne," cituje Bhuttovou agentura Reuters. "Proběhlo mnoho rozhovorů. S prohlášením přijdeme později."
Debaty se konají v Londýně, kde se Bhuttová včera a dnes sešla s šedesáti významnými politiky své strany PPP. Jedná se však i napříč kontinenty, protože Mušarafovi vyjednavači jsou stále v Pákistánu.
Bhuttová dnes hovořila mnhem optimističtěji než včera. Ve středu uvedla, že se jednání nacházejí ve slepé uličce a že poslanci PPP zřejmě odejdou z parlamentu.
Napodobili by tak 86 zástupců opozičních stran, kteří sněmovnu opustili na protest proti nové kandidatuře Parvíze Mušarafa na post prezidenta.
Čtěte dále:
Mušaraf jmenoval nového šéfa armády
Mluvčí bývalé premiérky Wajid Šamsul Hasan však dnes novinářům sdělil, že "Dohoda o národním usmíření" už je hotová a že PPP pouze čeká, až jim ji pákistánská vláda e-mailem pošle.
Korupce? Zapomeňte na to
Dohoda má obsahovat ustanovení o amnestii politiků, kterým v Pákistánu hrozí žaloba. Právě nad Bhuttovou se totiž vznášejí obvinění z korupce, které se měla dopustit ještě jako premiérka v osmdesátých a devadesátých letech.
Dalším bodem, za nějž Bhuttová bojovala, je zrušení zákona, podle kterého nemůže nikdo zastávat premiérskou funkci déle než dvě volební období. Ty už má expremiérka vyčerpané, a ujednání by jí tak umožnilo vrátit se do vrcholné pákistánské politiky.
PPP také tlačí na odstoupení Mušarafa z čela armády, k čemuž už prezident svolil.
Rozhovory se točí i okolo poměru moci mezi poslanci a prezidentem. PPP chce zrušit prezidentské právo parlament rozpustit.
"Způsob rozdělení moci mezi prezidentem a parlamentem je stále předmětem jednání. Rozdílné pohledy na věc přetrvávají," řekla dnes odpoledné v Londýně Benazír Bhuttová.
Pákistánský Nejvyšší soud mezitím stále rozhoduje o námitkách, které proti Mušarafově kandidatuře podali jeho prezidenští protikandidáti. Opoziční právníci soud také požádali, aby odložil termín sobotních voleb, dokud se o námitkách nerozhodne.
Benazír Bhuttová, která žila více než osm let v exilu, se chce do Pákistánu vrátit 18. října.