Mušaraf jmenoval nového šéfa armády

gaz
2. 10. 2007 15:15
Nastoupí, pokud bude Mušaraf znovu zvolen prezidentem

Islámábád - Pákistánský prezident a nejvyšší vojenský velitel Parvíz Mušaraf vybral svého nástupce v čele armády. Je jím bývalý šéf výzvědné služby Ašfaq Parvíz Kiani.

Informuje o tom televize BBC s odvoláním na mluvčího pákistánské armády.

Post velitele armády však Kiani převezme jen tehdy, pokud bude Mušaraf v sobotních volbách znovu zvolen prezidentem. Alespoň jedno z těchto dvou křesel si totiž současný vůdce země hodlá ponechat.

Ze zpravodajce velitelem

Prozatím byl Kiani jmenován zástupcem velitele armády. Převezme-li Mušarafův post, bude to zřejmě před 15. listopadem, kdy má být (staro)nový prezident země inaugurován.

Od roku 2004 až do minulého měsíce Kiani zastával post šéfa ISI, mocné pákistánské tajné služby, která koordinuje práci tří pákistánských vojenských tajných služeb a sbírá informace civilního rázu uvnitř i vně země.

Ve svém oboru je považována za jednu z nejlepších na světě.

Benazír Bhuttová, šéfka strany PPP
Benazír Bhuttová, šéfka strany PPP | Foto: Reuters

Na konci 80. let byl náměstkem ministra vnitra ve vládě Benazír Bhuttové (strana PPP). Spekuluje se, že právě on je ústřední postavou tajných rozhovorů ohledně dělení moci, které mezi Mušarafem a bývalou premiérkou probíhají.

Parlament se bouří

Někteří pákistánští politici jsou přesto nespokojeni se způsobem, jakým Mušaraf zemi vede.

Osmdesát šest poslanců Dolní komory parlamentu dokonce na protest proti volbám rezignovalo. Jedná se o zástupce stran islámské koalice MMA a poslance strany PML-N bývalého premiéra Nawáze Šarífa, kterému byl nedávno zakázán vstup do země.

Čtetě:
Návrat expremiéra Pákistánu: zatčení a deportace

Svých funkcí se vzdali i někteří opoziční členové regionálních parlamentů, které prezidenta volí. Naopak příslušníci největší pákistánské strany PPP volby bojkotovat nebudou.

"Předkládáme svou rezignaci, protože považujeme volbu prezidenta za nelegální a protiústavní," řekl člen parlamentu Liaquat Baloch agentuře AFP.

"Toto je první krok směrem k diskreditaci voleb," řekl Imran Khan, současný poslanec a bývalý kapitán vítězného kriketového týmu na mistrovství světa roku 1992.

Nespokojení protikandidáti

Proti kandidatuře Mušarafa protestují i jeho soupeři z řad kandidátů na prezidentský post. Bývalý soudce Nejvyššího soudu Wajihuddin Ahmed a místopředseda PPP Makhdum Amin žádají přezkoumání Mušarafovy kandidatury Nejvyšším soudem.

Nelíbí se jim, že kandiduje na civilní post jako šéf armády.

Několik podobných protestů kvůli stejné věci již ale Nejvyšší soud minulý pátek zamítl.

Čtěte také:
Potvrzeno: Mušaraf znovu kandiduje na prezidenta
Mušaraf má zelenou. Může být opět prezidentem

 

Právě se děje

Další zprávy