Varšava - Polská vláda dnes projednává návrh zákona, který může otevřít cestu k odstranění pomníků z doby komunismu z veřejných prostor.
Nová úprava by se automaticky týkala i pomníků, které mají uctívat památku rudoarmějců bojujících za druhé světové války proti německému fašismu.
Dochází k tomu právě ve chvíli, kdy mezi Ruskem a Estonskem pokračuje ostrý spor kvůli rozhodnutí estonské vlády přenést z náměstí v centru Tallinnu na vojenský hřbitov sochu rudoarmějce i s hroby čtrnácti vojáků Rudé Armády, kteří padli během bojů s hitlerovskými vojsky.
Dekomunizaci nic nezastaví
Přestože polská strana tvrdí, že se v žádném případě nechce Rusů dotknout, je více než jisté, že by v případě podobné akce, k jaké došlo v Tallinnu, mezi Moskvou a Varšavou propukla vážná roztržka.
Vztahy mezi Poláky a Rusy jsou velice choulostivé a jejich vzájemné antipatie jdou daleko do minulosti. Podobně jako Estonci nenahlížejí na příjezd Rudé armády na konci druhé světové války jako na osvobození od fašismu, ale spíše jako na začátek nové okupace.
Smyslem nového zákona, který připravil polský ministr kultury Kazimierz Ujazdowski, je očistit veřejný prostor v Polsku od "symbolů komunistické diktatury, které jsou cizí polským tradicím", jak řekl v rozhovoru pro TVN24.
Jde prý o přirozené pokračování procesu dekomunizace, který už před časem zahájila vláda premiéra Jaroslava Kaczyńského.
Poslanci vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) zároveň pracují na další podobné legislativní předloze, která by dala pravomoc demontovat památníky přímo místním samosprávám. Dá se přepokládat, že oba návrhy budou nakonec sloučeny.
Předseda sněmovní frakce PiS Marek Kuchciński v rozhovoru pro Rádio Zet prohlásil, že konflikt mezi Ruskem a Estonskem nemůže proces dekomunizace v Polsku zastavit.
Reagan místo Rudé armády
Jak píše ruská agentura ITAR-TASS, mezi prvními ohroženými objekty, bude zřejmě památník sovětsko-polského bratrství ve Varšavě.
V Katovicích pak prý místní úřady chtějí na místě někdejší sochy rudoarmějce postavit sochu bývalému americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi.
Ten svého času Sovětský svaz označoval za "říši zla" a podle přesvědčení mnohých se nejvíce zasloužil o pád komunismu v SSSR tím, že jej vystupňováním závodů ve zbrojení přivedl do neudržitelných ekonomických problémů.
Při osvobozování Polska za druhé světové války padlo přes 600 tisíc sovětských vojáků. Podle ruské agentury RIA-Novosti se na polském území dodnes nachází 561 památníků vybudovaných na jejich počest, což má být mimochodem desetkrát více než na celém území bývalého Československa.