Rychlostní senzory je nutné vyměnit, zavelel Airbus

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 7. 2009 9:50
Firma reaguje na červnový pád letadla Air France do Atlantiku
Zmizelým letounem je Airbus A330-200.
Zmizelým letounem je Airbus A330-200. | Foto: Reuters

Paříž - Výrobce letadel Airbus vyzval letecké společnosti provozující její stroje, aby vyměnily čidla venkovních rychloměrů na Airbusech A-330 a A-340.

Rozhodnutí souvisí s leteckou katastrofou francouzské společnosti Air France, jejíž letadlo spadlo v noci na 1. června do Atlantiku a nikdo z 228 lidí na jeho palubě nepřežil. O tom, že příčinou mohly být vadné rychloměry, se hovoří už delší dobu.

Oficiálně to sice nikdo nepotvrdil, ale podle odborníků je právě selhání rychloměru nejpravděpodobnější příčinou katastrofy. I když příčin prý může být více.

Černé skříňky zříceného letounu se pátracím týmům nepodařilo ve velké hloubce nalézt a naděje na jejich vyzvednutí ze dna oceánu je mizivá.

Airbus vyzval aerolinky, aby na každém stroji vyměnily nejméně dva ze tří senzorů známých jako Pitotovy sondy. Ale jen ty, které jsou vyrobené ve Francii firmou Thales.

Výměna se tedy má týkat zhruba pětiny airbusů A-330 a A-340, které momentálně ve světě létají.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví zvažuje, že vydá zákaz používat senzory firmy Thales na airbusech. Každý stroj má tři a povoleno bude prý použít od této firmy pouze nejnovější model, ale vždy pouze jeden na každém letadle.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy