Signál z černých skříněk Airbusu utichl, pátrá se dál

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
3. 7. 2009 14:55
Pokud neuspějí, tragický pád letounu Air France zřejmě zůstane navždy nevysvětlený

Paříž - Francouzští vyšetřovatelé se rozhodli, že oproti původnímu plánu neukončí pátrání po černých skříňkách ze zříceného airbusu.

Původně chtěli hledat jen do konce června nebo začátku července. Stroj s 228 lidmi na palubě se zřítil za letu z Ria de Janeira do Paříže 1.června. Černé skříňky vysílají signál, který pomáhá k jejich nalezení, jen třicet dní.

Francouzi ale přesto chtějí ještě pokračovat, i když šance na úspěch je v hlubokých vodách Atlantiku velmi malá.

"Pokud se nám nepodaří najít skříňky klasickou cestou, budeme pokračovat. Zapojíme ještě více ponorky," uvedl dnes francouzský ministr dopravy Dominique Busseareau.

Bez záznamů černých skříněk se patrně nikdy nepodaří příčinu nehody objasnit a tragický pád letounu Air France zřejmě zůstane navždy zahalen tajemstvím.

Na včerejší tiskové konferenci vyšetřovatelé dnes zveřejnili první závěry expertních analýz a odmítli dosud spekulované teorie, že se letoun rozlomil už ve vzduchu.

Naopak, analýzy ukazují, že se stroj rozbil nárazem o vodní hladinu. Letadlo údajně narazilo na hladinu se silným vertikálním zrychlením.

Záchranné vesty nebyly zapnuty, takže pasažéři náraz neočekávali.

"Vyšetřování takové nehody je jako puzzle a my máme velmi málo prvků. Jsme ještě velmi daleko od toho, abychom mohli stanovit příčiny," prohlásil Allain Bouillard z Úřadu vyšetřování analýz a bezpečnosti civilního letectví (BEA).

Pátrací týmy vytáhly z moře ostatky zhruba padesáti lidí, mezi nimi i kapitána letadla. Většina obětí ale nebude nikdy nalezena.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy