Ryby vystavené znečištění ropou dělají nebezpečná rozhodnutí. Chovají se jako opilé, tvrdí vědci

ČTK ČTK
19. 7. 2017 8:41
Vědci zjistili, že i pár kapek ropy může negativně ovlivnit chování korálových rybek. Ryby vystavené ropě dělají nesprávná rozhodnutí. Například si neumí najít vhodné prostředí k životu ani reagovat na ohrožení. Změna rybího chování může ohrozit jejich populaci i celkové zdraví korálových systémů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Sydney - Už velmi malé množství ropy v moři dokáže negativně ovlivnit chování korálových rybek a ohrozit tak jejich přežití. Zjistila to nová vědecká studie, o níž informoval zpravodajský server BBC News.

Vědci přirovnali chování ropě vystavených ryb ke stavu opilosti, kdy ryby dělají nesprávná rozhodnutí - například plavou na otevřené moře, mají problém najít si vhodné životní prostředí a pomalu reagují na ohrožení predátorem.

Znečištění vody narušuje jejich schopnost přežít v klíčových prostředích, jako je Velký bariérový útes. Mezinárodní tým vědců zkoumal reakce šesti druhů ryb vystavených během prvních tří týdnů života ropě. Už ekvivalent pouhých několika kapek ropy v bazénu olympijských rozměrů "dramaticky změnil" jejich chování.

"Naše rybky vystavené ropě nedělaly dobrá rozhodnutí," řekla BBC spoluautorka studie, doktorka Jodie Rummerová z Univerzity Jamese Cooka. "Snažily se usadit na otevřeném moři nebo hromadě mrtvých korálů. Při simulovaném útoku predátora byly rybky pomalé a neuhýbaly správným směrem. Odlehčeným způsobem by se to dalo přirovnat ke stavu, kdy je člověk opilý - pak také dělá špatná rozhodnutí," dodala.

Podobná změna rybího chování může ohrozit jejich populaci i celkové zdraví korálových systémů. Zatímco člověk může postupem času do jisté míry zvýšit svou odolnost vůči konzumaci alkoholu, rybí organismus si na účinky ropy nezvyká. "Naopak, s průběhem času se následky jen zhoršují," uvedla Rummerová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy