Londýn/New York - Konzumace ryb a zeleniny zmenšuje riziko demence. Váš mozek ochrání také dlouhodobé užívání beta karotenu, tvrdí vědci.
Studie publikovaná v americkém časopise Neurology tvrdí, že strava Středozemního moře bohatá na rybí tuky a zeleninu, nebo vysoký přísun beta karotenu snižuje výskyt Alzheimerovy choroby v pozdním věku.
Antioxidanty chrání organismus
Důvodem je výskyt antioxidantů, které omezují proces oxidace v organismu a tím chrání lidské orgány, mozek nevyjímaje.
Kromě přirozených antioxidantů, přítomných v ovoci, zelenině a rybách, jsou tyto látky také uměle přidávány do potravin, aby zvýšily jejich trvanlivost.
Studie proběhla na vzorku osmi tisíc zdravých mužů a žen straších 65 let a přinesla jasné výsledky. Každý, kdo zařadí do svého jídelníčku rybí maso, obsahující omega-3 mastné kyseliny, snižuje riziko výskytu demence o celých 40 procent. A pokud jíte denně ovoce a zeleninu, riziko snížíte o 35 procent.
Naopak omega-6 mastné kyseliny, obsažené například ve slunečnicovém oleji, riziko zdvojnásobují. Převaha omega-6 nad omega-3 mastnými kyselinami zvyšuje riziko srdečních chorob a zánětlivých onemocnění.
Beta karotenem proti Alzheimerovi
Stejný dopad na životnost organismu má podle americké studie publikované v časopise Archives of Internal Medicine dlouhodobé užívání beta karotenu.
Podle vědců jde o slibnou zbraň v boji proti Alzheimerově chorobě. Její užití má však svá rizika. Pokud ho jako doplněk stravy užívají kuřáci, zvyšuje se riziko výskytu rakoviny plic, tvrdí studie.