Kigali - Rwanďané tento týden podruhé od genocidy v roce 1994 volí svůj parlament. Očekává se jasné vítězství Rwandské vlastenecké fronty (RPF) autoritářského prezidenta Paula Kagameho.
Některým opozičním stranám účast ve volbách nebyla povolena.
A tak největší změnou, kterou by volby mohly přinést, je případná ztráta jednoho rwandského prvenství: tato africká země měla dosud nejsilnější zastoupení žen v parlamentu na celém světě (viz infobox).
Opozice volby ostře kritizuje
Kromě vládnoucí RPF se voleb účastní dvě menší strany - obě však podporují prezidenta Kagameho. RPF pravděpodobně získá drtivou většinu hlasů.
"Můžu vám říct, že nemám pochyby o tom, že v nadcházejících volbách RPF získá pohodlnou většinu," cituje agentura AFP Kagameho.
Většina opozičních skupin působí v exilu a voleb se neúčastní.
Přesto se podle korespondenta BBC Geoffreyho Mutagomy v metropoli Kigali v pondělí před hlasovacími místnostmi tvořily dlouhé fronty. Podle něj mezi voliči panuje uvolněná atmosféra a většina z nich tvrdí, že je jejich volební právo respektováno.
Zástupci opoziční rwandské skupiny se sídlem v Bruselu zvané Spojené demokratické síly ale volby ostře kritizují. Stanice BBC cituje z jejich prohlášení, kde se uvádí, že strana RPF si „monopolizovala státní aparát a rozhoduje, která strana nebo osoba se může zúčastnit voleb".
Naposledy ve Rwandě proběhly parlamentní volby v roce 2002. RPF získala skoro tři čtvrtiny hlasů.
V pondělí voliči rozhodují o obsazení 53 parlamentních křesel dolní komory parlamentu. O zbývajících 27 místech se rozhodne v dalších dnech v nepřímých volbách - 24 míst je rezervováno pro ženy, dvě místa pro mladé a jedno místo pro tělesně postiženého poslance.
Vysoký počet žen v politice je mimo jiné výsledkem disproporce pohlaví v zemi po genocidě v roce 1994. Podle volební komise tvoří ženy nyní 55 procent voličů. Zároveň však ženy mají podíl na moci zajištěn v ústavě.
Ženy v parlamentu
- 1. Rwanda 48,8 % (dolní komora)
- 2. Švédsko 47 %
- 3. Kuba 43,2 %
- 4. Finsko 41,5 %
- 5. Argentina 40 % (dolní komora)
- ...73. Česko 15,5 % (dolní komora)
(stav k 31. červenci 2008)
O spravedlivosti voleb podají zprávu pozorovatelé EU, kterých je nyní v zemi více než 60. Právo volit má zhruba 4,7 milionu lidí. Výsledky se očekávají příští týden.
Genocida zůstává v paměti
Země se stále vyrovnává s následky genocidy, při které v roce 1994 zemřelo asi 800 tisíc Tutsijů a umírněných Hutuů.
Paul Kagame stál v čele převážně tusijské povstalecké armády, která genocidu ukončila. Armáda rebelů se proměnila ve stranu RPF a vytvořila vládu. Kagame se stal viceprezidentem, prezidentem Rwandy je od roku 2000.
Nyní je Rwanda relativně stabilním státem. Přestože však ekonomická čísla v posledních letech rostou, podle odhadů žije stále více než polovina lidí pod hranicí chudoby.
Kritikům se nelíbí Kagameho autoritářský styl vládnutí a potírání demokracie. Příznivci naopak argumentují tím, že prezident dokázal nastolit pořádek, zvýšit bezpečnost, přilákat do země zahraniční investory a nastartovat ekonomický růst.
Během posledního roku v Africe proběhlo či teprve proběhne hned několik klíčových voleb:
Keňa |
Po volbách v prosinci 2007 následovaly násilnosti, při kterých zemřelo asi 1300 lidí a 300 tisíc uteklo z domovů. Opoziční lídr Raila Odinga obvinil prezidenta Mwaie Kibakiho ze zfalšování voleb. Po silném mezinárodním tlaku po několika týdnech politici uzavřeli dohodu o rozdělení moci - Kibaki zůstal prezidentem, Odinga se stal premiérem. Více ZDE. |
Zimbabwe | Před druhým kolem prezidentských voleb na konci června ze souboje odstoupil vůdce opozice Morgan Tsvangirai - kvůli vraždám a násilnostem páchaným na jeho přívržencích. Dlouholetý prezident Robert Mugabe, který neměl protikandidáta, se následně prohlásil za vítěze, zahraničí však průběh voleb odsoudilo. Po březnových parlamentních volbách ztratila vládní strana ZANU-PF poprvé od nezávislosti v roce 1980 většinu. Mugabe přistoupil na vyjednávání s opozicí o rozdělení moci. Po téměř dvou měsících rozhovorů byla dohoda o vytvoření vlády národní jednoty podepsána právě dnes. Více ZDE. |
Angola | V zemi, která se vzpamatovává z 27leté občanské války, se konaly první celostátní volby od roku 1992. Vládní MPLA v nich upevnila svou pozici, protože opozice zastupovaná především svazem UNITA, je roztříštěná. Prezidentské volby by se měly uskutečnit příští rok. Prezident José Eduardo dos Santos, který je u moci od roku 1979, prohlašoval, že hlasování bude spravedlivé a demokratické. Objevovaly se určité pochyby o demokratičnosti voleb, pozorovatelé i opozice ale jejich výsledky uznali. Více ZDE. |
Zambie | Ohlášené listopadové prezidentské volby následují po smrti prezidenta Levyho Mwanawasy. Z jeho strany MMD se o post uchází zhruba 16 kandidátů. Čeká se, že se o funkci povede tvrdý boj, a to jak v samotné MMD, tak mezi MMD a opozicí. |
Pobřeží slonoviny | Dlouho odkládané volby by se měly uskutečnit v listopadu. Rostou však obavy, že bude termín opět posunut. Jejich příprava totiž stále vázne. Hlasování by mělo být završením mírového procesu, který započal v letech 2002 až 2003. |
Rwanda | Od genocidy v roce 1994, kdy během krátké doby přišlo o život asi 800 tisíc lidí, se země propracovala k relativní prosperitě a stabilitě. Volby se ale podobají hlasování z roku 2003, kdy jasně zvítězila strana tutsijského prezidenta Paula Kagameho, který před volbami zakázal činnost opozičních stran. |
Ghana | Země je považována za jednu z nestabilnějších afrických demokracií. Parlamentní a prezidentské volby se v Ghaně uskuteční v prosinci. Prezident John Kufuor po dvou volebních obdobích v čele země odstupuje z funkce. Zda jeho Nová vlastenecká strana zůstane u moci, není jisté. Kufuor totiž čelí podezřením z korupce, v zemi navíc stoupají ceny potravin a energií. |
Další články z regionu: