Rwanda dává světu lekci z rovnoprávnosti

23. 2. 2007 17:10
Kigali - Nejvyšší podíl žen v parlamentu nenajdete ve Skandinávii, ale v srdci Afriky. Částečně za to může genocida z roku 1994, Rwanďané jsou přesto na svůj primát pyšní. Uvnitř: STATISTIKA

Ženy v parlamentu
Autor fotografie: Reuters

Ženy v parlamentu

1. Rwanda - 48,8 %

2. Švédsko - 47,3 %

3. Kostarika - 38,6 %

4. Finsko - 38,0 %

5. Norsko - 37,9 %

6. Dánsko - 36,9 %

7. Nizozemsko - 36,7 %

8. Kuba 36,0 %

    Španělsko 36,0 %

9. Argentina 35,0 %

10. Mozambik 34,8 %

----------

69. ČR - 15,5 % 

 

ZDROJ: Meziparlamentní unie

 

 

Od čtvrtka hostí Rwanda mezinárodní konferenci ženských parlamentářek. Její ústřední téma zní "Gender, budování státu a role parlamentů".

Mezi čestnými hosty nechybí také prezidentka Libérie Ellen Johnsonová-Sirleafová, která se loni stala první ženou, která kdy byla v Africe zvolena do čela státu.

Nový začátek

Ve rwandském parlamentu panuje takřka dokonalá rovnost mezi pohlavími. Zasedá tam 48,8 procenta žen, což téměř trojnásobně překonává světový průměr.

Cesta k takové genderové harmonii ale nebyla jednoduchá a na jejím počátku stála nejhorší genocida, k níž na této planetě od dob holokaustu došlo. V roce 1994 si řádění radikálů z kmene Hutu vyžádalo ve Rwandě na 800 tisíc lidských životů.

Umírali mladí, staří, někdy i úplné děti. A přestože zabijákům na pohlaví nijak zvlášť nezáleželo, zanechalo běsnění mezery především v mužské populaci země. Rwanda se ale po skončení občanské války postavila k problému čelem.

"Posledních třináct let rwandská vláda cíleně rozvíjela a uplatňovala ve všech sektorech inovativní politiku, která zajistila, že se na budování společnosti podíleli jak muži, tak ženy. Rovnost mezi pohlavími je naprostý základ dobrého vládnutí a rozvoje," píše se v programu konference v Kigali.

Dva protipóly: Skandinávie a arabský svět

Procento žen v zákonodárném sboru sice není jediným měřítkem rovnoprávnosti ve společnosti, je ale přinejmenším dobrým ukazatelem.

Rwanda je sice v tomto směru jednoznačným světovým lídrem, solidní šanci dávají ženám ale i okolní země, jako je Uganda, Burundi či Tanzánie.

Subsaharská Afrika má na žebříčku sestaveném na základě zastoupení žen v parlamentu (tam, kde je dvoukomorový systém, se bere v potaz dolní komora) v horní dvacítce ještě Mozambik a Jižní Afriku, a celý region tak se svým průměrem 16,6 procenta doslova dýchá na záda Evropě i Americe.

Foto: Reuters

Pokud by se ale z celkového hodnocení Evropy vydělila tradičně genderově citlivá Skandinávie, je to právě ona, kdo celému světu udává tempo průměrné zastoupení žen v parlamentu na severu Evropy je totiž 40,8 procenta, což je více než dvojnásobek oproti jakémukoli jinému regionu světa.

Překvapení se nekoná ani na opačném konci tabulky nejmenší procento (v průměru 9,5) ženských parlamentářek najdeme v arabském světě, kde postavení ženy ve společnosti často diktuje konzervativní interpretace islámského učení.

 

Právě se děje

Další zprávy