Rusové se potopili na dno Bajkalu, rekord ale nepadl

gaz, pav
29. 7. 2008 19:44
Informace o dosažení hloubky 1680 metrů se nepotvrdila

Jezero Bajkal - Expedice ruských vědců oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dna nejhlubšího jezera na světě - sibiřského Bajkalu. Světový rekord ve sladkovodním ponoru, jak bylo původně avizováno, při tom ale nepadl.

"Spustili jsme se do hloubky 1580 metrů a prošli (s batyskafem) po dně několik kilometrů. Terén je v těchto místech velice rovný, žádné trhliny, kam by se dalo ponořit tu nejsou," uvedl podle ruské televize člen expedice, profesor Anatolij Sagalevič, na pravou míru původní tvrzení, že při ponoru padl dosavadní rekord 1637 metrů, který je zároveň zpravidla uváděn jako doložitelná hloubka jezera.

„Mir-2 (jedna ze dvou vyslaných ponorek - pozn. red.) dosáhl dna jezera v hloubce 1680 metrů," oznamovala přitom ještě dnes ráno ruská agentura ITAR-TASS, jejíž reportér se nacházel přímo na místě.

Jezero Bajkal
Jezero Bajkal | Foto: Wikipedia

Ukázka moci

Vedoucí expedice a poslanec dumy Artur Čilinkarov se v "podvodním světě" proslavil už před rokem. Tehdy vedl výpravu, která na dno moře pod severním pólem umístila ruskou vlajku.

Podle pozorovatelů má být i současná expedice především ukázkou moci současného Ruska. Čilinkarov má údajně plnou podporu premiéra Vladimira Putina.

„Jsou zde problémy technického rázu. Nestálé počasí. Sladká voda si diktuje své vlastní speciální podmínky" citovala Čilinkarova před sestupem BBC.

Dvě osmnáctitunové miniponorky byly původně konstruovány pro podmínky oceánu, k tomu, aby pracovaly také v méně husté sladké vodě, musely být speciálně odlehčeny.

Chránit přírodu, najít ropu

Expedice má však být nejen ukázkou ruské moci, ale je také součástí dvouletého projektu, který má za cíl prozkoumat ekosystém jezera obsahujícího pětinu světových zásob povrchové sladké vody.

Výprava se bude snažit objevit nové druhy fauny a flóry žijící v hlubinách, stejně jako zdokumentovat vliv globálního oteplování na místní přírodní podmínky. Cílem je podle vědců pohnout úřady k lepší ochraně životního prostředí.

Poněkud protikladně tak působí další úmysl expedice - zjistit, zda se zde nenacházejí zásoby ropy a zemního plynu.

Už nyní ekologové varují, že jezeru, které je od roku 1996 na seznamu přírodních památek UNESCO, hrozí znečištění.

Dnešní ponor ale v tomto směru přinesl přinejmenším jednu dobrou zprávu. Žádné odpadky prý dole nejsou.

"Dno je naprosto čisté a je tam živo. Raků se tam nachází opravdu hojně. A naším úkolem je, aby se tam cítil pohodlně," uvedl účastník expedice Vjačeslav Nagovicyn, prezident Burjatské republiky, která se rozkládá na východ od Bajkalu.

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy