Putin podepsal nepopulární reformu, Rusové půjdou do důchodu o pět let později

ČTK ČTK
3. 10. 2018 18:44
Reforma poprvé za posledních téměř 100 let odsouvá hranici odchodu do důchodu pro muže na 65 a pro ženy na 60 let.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podle očekávání podepsal zákon o důchodové reformě, který lidem prodlužuje odchod do penze o pět let. Zákon, který v Rusku vyvolal značné napětí a způsobil propad Putinovy popularity, schválila koncem září dolní a ve středu i horní komora ruského parlamentu.

Reforma poprvé za posledních téměř 100 let odsouvá hranici odchodu do důchodu pro muže na 65 a pro ženy na 60 let. Putin, který před lety podobné opatření vylučoval, zmírnil původní vládní návrh, který počítal s prodloužením důchodového věku u žen dokonce o osm let.

Přesto reforma v ruské veřejnosti vyvolala všeobecný nesouhlas. Do čela odporu se postavili ruští komunisté a nacionalisté radikála Vladimira Žirinovského, jimž protestní nálady vynesly v nedávných komunálních volbách až nečekaná vítězství v několika ruských regionech.

Ruská státem řízená média se výrazu "reforma" úzkostlivě vyhýbají, údajně na pokyn Kremlu. Agentura TASS novelu označuje za "úpravu důchodového zákonodárství". Podle kritiků prezidentská kancelář se schválením nepopulární reformy spěchala, aby minimalizovala nepříznivý dopad na popularitu prezidenta a vládní strany Jednotné Rusko.

Putinova oblíbenost v srpnu klesla na 62 procent proti 72 procentům v červnu, kdy vláda s návrhem přišla. V příznivějších dobách popularita hlavy státu přesahovala i 80 procent.

Průměrný důchod v Rusku letos činí 14.100 rublů (asi 4790 Kč), valná část důchodců má však penzi nižší. Podle posledních průzkumů veřejného mínění se proti důchodové reformě staví 75 procent Rusů, schvaluje ji jen kolem deseti procent dotázaných. S náběhem reformy se ale počítá postupně, proces rozpočítaný na 15 let má začít příští rok.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
Další zprávy