Gressel: Rakousko je centrem ruské špionáže v Evropě. Putin tu na svatbě nebyl omylem

Martin Novák Martin Novák
23. 9. 2018 18:47
Rakousku vládne koalice konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ta je silně proruská, podle rakouského analytika Gustava Gressela ale peníze z Ruska nepotřebuje. O ně ani nejde.
Tanec, který vyvolal v Rakousku emoce. Ministryně zahraničí Karin Kneisslová a ruský prezident Vladimir Putin.
Tanec, který vyvolal v Rakousku emoce. Ministryně zahraničí Karin Kneisslová a ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Praha - Přítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina na svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové nebyla náhoda ani nějaké mimořádné vybočení z dosavadní rakouské zahraniční politiky.

Gustav Gressel.
Gustav Gressel. | Foto: Martin Novák

Bývalý šéf strategického odboru rakouského ministerstva obrany Gustav Gressel říká, že Rusku se daří budovat v Rakousku velký vliv. A platí to také pro ruské výzvědné služby.

A.cz: Nemohu začít rozhovor jinak než nedávnou svatbou rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Zúčastnil se jí jako host i ruský prezident Vladimir Putin a svět obletěla fotografie, jak před ním hostitelka dělá pukrle. V Rakousku to spustilo ostrou debatu, řada komentátorů ministryni kritizovala. Poškodila svatba Rakousko?

Gustav Gressel: Já jsem k tomu velmi kritický a rozhodně to Rakousku velmi uškodilo. Bohužel ale musím říct, že to není nic zásadně nového. Mnozí rakouští politici fungují delší dobu jako mluvčí Ruska nebo konají v jeho zájmu. A není to pouze fenomén krajní pravice a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), stejné tendence jsou také u sociálních demokratů, kteří vedli minulou vládu. Je to dlouhodobý rakouský problém.

Karin Kneisslová určitě není agentkou Ruska. Je to velmi arogantní osoba, znám ji dobře z doby, kdy jsem pracoval na ministerstvu obrany. Má o sobě vysoké mínění a domnívá se, že má brilantní intelekt. Rovněž si myslí, že má velký vliv na mezinárodní scéně, protože není zkorumpovaná, politicky korektní a tak dále.

Problém je, že ve skutečnosti jí nikdo nechce moc naslouchat. Ona potřebuje a hledá obecenstvo, což je důvod, proč dává rozhovory ruské státní televizi Russia Today. Vladimir Putin zřejmě poznal, že pokud dopřeje Kneisslové pozornosti, odmění se mu. Je dost chytrý na to, aby takovou příležitost nevyužil.

Znovu ale říkám, že Kneisslová není zkorumpovaná penězi. Když budu brutálně upřímný, řeknu, že Rakousko je velmi bohatá země. Nikdo nepotřebuje peníze z Ruska.

Když rakouský kancléř Sebastian Kurz nedávno hovořil s Vladimirem Putinem ve Vídni, řekl, že Rakousko nebude zemí, která bude iniciovat zrušení protiruských sankcí…

Kurz opravdu nechce iniciovat zrušení sankcí, to je pravda. Prioritou jsou pro něj sliby, se kterými vyhrál volby. Fiskální stabilita a domácí bezpečnost v souvislosti s migrací. K obojímu potřebuje Německo, a pokud by se rozhodl pro konfrontaci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, poškodilo by ho to.

Rusům je určitě jasné, že Rakousko nebude a nemůže být tou zemí, která rozhodne o zrušení sankcí.

Kdo je Gustav Gressel?

Bývalý šéf strategického odboru rakouského ministerstva obrany.

Nyní působí jako analytik Evropské rady pro zahraniční vztahy v Berlíně.

V Praze se zúčastnil konference pořádané think-tankem Evropské hodnoty.

První krok ohledně zrušení sankcí určitě učiní velká a vlivná země, ne státy jako Rakousko, Maďarsko nebo Řecko. Což Rusko nepochybně ví. Pokud by se ale třeba rozhodla Itálie, Rakousko nebo Maďarsko by se připojily jako další.

Rakousko je ale každopádně díky své poloze a tradiční neutralitě pro Moskvu důležitým státem. Napínají k němu pozornost ruské výzvědné a zpravodajské služby, které mají diplomatické krytí. Navíc až do roku 2016 mělo Rakousko zákon, který výrazně chránil bankovní tajemství, a systém dohledu nad individuálními bankovními účty je stále nedokonalý. V Rakousku mají účty podivné neziskové organizace, které jsou propojeny s Ruskem.

Je známo, že Němci, kteří za peníze nebo z jiných důvodů předávají informace ruským službám, tak obvykle činí prostřednictvím schůzek na rakouském území.

Takže Rakousko hraje důležitou roli v ruské špionážní aktivitě v Evropě?

Naprosto. Rakousko je epicentrem ruské špionáže v Evropě.

Dostává podle vás Svobodná strana Rakouska nějakou finanční podporu z Ruska? (FPÖ podepsala v roce 2016 dohodu o spolupráci s ruskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko - pozn. red.)

Neexistuje o tom žádný důkaz. V historii FPÖ je jedno ne zcela jasné období. Poté co se v roce 2005 strana rozdělila a odešla z ní skupina kolem bývalého předsedy Jörga Haidera, ocitla se na pokraji bankrotu. Pomohly jí finanční dary, ale není úplně jasné, od koho pocházely. Od té doby však začala být FPÖ proruská.

Její předseda Heinz-Christian Strache například začal pěstovat kontakty se Srbskou pravoslavnou církví, přestože dříve, během válek na Balkáně v devadesátých letech, byla strana k Srbsku spíš kritická. Začal mít rovněž kontakty s ruskými oligarchy.

Nicméně nikdo neprokázal, že by FPÖ měla z Ruska peníze, ani investigativní reportéři nic nenašli. Takže buď je to dokonale skryté, nebo to neexistuje. V současné době strana podle mě ruské peníze ani nepotřebuje. FPÖ ale sdílí s ruským režimem část ideologie: antiamerikanismus nebo konspirační teorie.

V německých médiích se loni objevily zprávy, že německá rozvědka omezuje výměnu informací s tou rakouskou, a to právě kvůli obavám z možného ruského vlivu v Rakousku. Nakolik jsou tato tvrzení založená na pravdě?

To mě dostáváte do složitého postavení. Jako bývalý zaměstnanec ministerstva obrany jsem v určitých věcech vázán mlčenlivostí a také nemohu a ani nechci říkat něco za německou stranu.

V první řadě je třeba si uvědomit, že kompetence rakouských zpravodajských služeb jsou velmi úzké a omezené přísnými zákony. Výjimkou jsou možná pravomoci při sledování podezřelých teroristů.

Dále činnost rakouských služeb je dost svázaná byrokracií. Zatímco v Německu zpravodajci informují přímo ministra vnitra nebo kancléřství, v Rakousku je cesta delší a vede přes ředitele jednotlivých sekcí ve zpravodajské službě a na ministerstvu vnitra.

Aniž bych se chtěl pouštět do podrobností, zmíním jednu událost. Předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache tvrdil na konci roku 2015 ve Spielfeldu na hranicích se Slovinskem, že má zprávy od ruských zpravodajských služeb o zhoršující se migrační krizi. Jak je možné, že mluvil o zprávách ruské zpravodajské služby? Jak je možné, že hovořil s ruskými agenty?

Situace je teď taková, že ministrem vnitra je člen Stracheho strany Herbert Kickl. Člověk, který byl roky, prakticky celou svoji kariéru, velmi blízkým spolupracovníkem Stracheho.

Podívejte se na záběry z návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Rakousku:

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Rakousko. Přivítal ho prezident Alexander Van der Bellen. Rakousko chce být mostem mezi Východem a Západem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy