"Dokáže všechno." Rusové jsou pyšní na výsledky ceněné zbraně, má to ale velký háček

bb bb
4. 12. 2023 12:00
Mohlo by se zdát, že v tomto případě se ruská armáda držela úsloví „Jít s kanónem na vrabce“. Ministerstvo obrany se chlubilo, že pomocí střel systému Tor-M2 zlikvidovala ukrajinské bezpilotní letouny nad Doněckou oblastí. Jedna střela do Tor-M2 stojí v přepočtu 800 tisíc dolarů, tedy 30krát více než její cíl, píše deník Kyiv Post.
Odpaly raket ze systému Tor-M2, které předváděly jednotky ruského Jižního vojenského okruhu před agresí na Ukrajinu. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Ministerstvo obrany RF

"Jen v posledních dnech raketové systémy země-vzduch Tor-M2 z útvarů východních vojenských okruhů sestřelily přes dvacet nepřátelských útočných, průzkumných a kamikadze dronů. Se systémem Tor SAM je možné všechno; dokáže odrazit nálety i za pohybu. Protiletadlové střely skupiny vojsk Vostok vždy dosáhnou svého cíle," napsalo ruské ministerstvo.

Zprávu převzala ruská státní tisková agentura TASS, která citovala velitele jednoho z raketových týmů Tor-M2 uváděného pouze volacím znakem "Čtrnáctý". Ten tvrdil, že ukrajinské síly vypouštějí bezpilotní letouny s připevněnými rohovými reflektory, ale "my je dokážeme odhalit, i když se jejich vlastnosti liší od běžných bezpilotních letounů". Rohový reflektor je pasivní zařízení, které má sloužit k odrazu rádiových vln zpět přímo ke zdroji záření.

Článek dále vychvaluje technické možnosti TOR-M2, který je podle Kyiv Post bezpochyby vynikajícím systémem s krátkým dosahem, použitelným za každého počasí, v malých až středních výškách a schopným zasáhnout čtyři cíle najednou.

Ruské ministerstvo i agentura TASS však podle ukrajinského serveru opomněly zmínit, že cena každé z 16 střel 9M338K je v přepočtu 800 000 dolarů, zatímco nejdražší ukrajinský bezpilotní letoun stojí v přepočtu přibližně 30 000 dolarů.

Navíc podle Kyiv Post má samotný systém TOR-M2 cenu kolem 25 milionů dolarů a ruské weby nezmiňují, že i levnější ukrajinské drony letos zničily šest těchto ceněných raketových nosičů. Stejný počet zničily i dělostřelecké údery a údery americkými raketomety HIMARS.

Pilot dronu kličkoval s bombou hustým lesem, hledal vchod do ruského bunkru (26. 9. 2023)

Pilot dronu kličkoval s bombou hustým lesem, hledal vchod do ruského bunkru. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Aktuálně.cz/OSINTtechnical
 

Právě se děje

Další zprávy