Rusové od října nesmějí kouřit na balkónech. Zákaz nežádali lékaři, ale hasiči

ČTK ČTK
27. 9. 2019 17:46
Ruská vláda zakázala občanům s platností od 1. října kouřit na balkónech svých bytů. Rozhodnutí, které kabinet schválil na doporučení hasičů, vyvolalo v zemi živou diskusi a v pátek ho komentoval i úřad ruského prezidenta. Podle Kremlu je každé rozhodnutí zachraňující lidské životy vítáno.
Foto: Shutterstock.com

Z vládního výnosu vyplývá, že zákaz kouření na balkónech nevyvolala protikuřácká kampaň zdravotníků, ale obavy hasičů. Na balkónech nesmějí Rusové od října manipulovat s otevřeným ohněm, což roztrpčí zejména milovníky grilování. Porušení zákazu, který se vztahuje i na hotely a ubytovny, se bude trestat pokutou.

Ruský vůdce Vladimir Putin nové nařízení podporuje, a to nejen jako protipožární, řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Putin vyznává zdravý způsob života, sportuje a kuřáky nemá rád. "V jeho okolí byste je spočítali na prstech jedné ruky," řekl Peskov.

Při požárech v Rusku ročně zemřou tisíce lidí

Při požárech v Rusku zahynou každoročně tisíce lidí. Počet obětí tam bývá mnohem vyšší než v Evropě či USA. Hlavní příčinou bývá zchátralá infrastruktura, závadné topení či elektrické vedení, ale i neopatrné zacházení s otevřeným ohněm. Letos v únoru uhořelo v centru Moskvy sedm lidí, když po neopatrné manipulaci s ohněm vzplanula dvě patra jejich domu.

Právníci oslovení ruskou redakcí BBC nicméně upozornili, že s vymáháním zákazu může být problém, a to i proto, že cigareta nehoří otevřeným ohněm, ale doutná. "Lidé budou na soudech dokazovat, třeba i za pomoci znalostí školské fyziky, že kouření není manipulací s otevřeným ohněm. Zapálit si (cigaretu) - to ano. Ale dokažte, že jste si zapálili na balkóně (a ne v bytě)," míní advokát Andrej Někrasov.

Předloni se až k ruskému nejvyššímu soudu dostal případ kuřáka z Novosibirska kvůli otázce, zda má odškodnit souseda za to, že ho obtěžoval tabákovým dýmem, když kouřil na svém vlastním balkonu.

Nejvyšší soud nakonec dal za pravdu nekuřákovi, ale rozhodl, že kuřák místo čtvrt milionu rublů (asi 92 000 Kč), které požadoval poškozený, zaplatí padesátkrát méně, jen pět tisícovek (asi 1835 Kč). Soused, u kterého prý pasivním kouřením vznikla závislost na nikotinu, kvůli tomu podstoupil tříletou právní bitvu a mezitím se stačil přestěhovat.

Video: Expert: Kouření je společensky nepřijatelné, výrazně dražší cigarety snižují spotřebu

Hrozí, že zahřívaný tabák se stane populární, zatím nevíme, co přesně dělá se zdravím. Vztah lidí ke kouření se mění, směřuje k nekuřáckému prostředí | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy