Moskva - Rusové objevili ve vzorcích podzemního antarktického jezera Vostok neznámou formu života.
Vzorky DNA prastarých bakterií, vytažené ze čtyřkilometrové hloubky pod ledem, mohou pomoci objasnit, jak vypadal život na Zemi před dobou ledovou, ale zároveň napovědět, jak by mohly vypadat formy života na jiných planetách.
Vědci jsou totiž přesvědčeni, že podzemní rezervoár vody, který ohřívá zemské jádro, byl izolován po čtrnáct milionů let.
"Poté, co jsme vyloučili všechny možnosti kontaminace, jsme došli k závěru, že nalezená DNA neodpovídá žádnému známému typu z globální databáze. Označujeme tuto formu života za dosud nezařazenou a neidentifikovanou," cituje BBC Sergeje Bulata z genetické laboratoře petrohradského Institutu jaderné fyziky.
DNA nově nalezených a "pozemských" bakterií se shoduje méně než v 86 procentech. To by se mohlo zdát jako ne příliš velký rozdíl, nicméně opak je pravdou. Například DNA člověka a gorily je shodné z 98 až 99 %, u člověka a myši se shoduje v 85 %.
Jezero Vostok je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava loni vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody, doplnila ČTK.
Vrt ve východní Antarktidě, tedy na jednom z nejnehostinnějších míst naší planety, kde byl naměřen rekordní mráz minus 89 stupňů Celsia, byl plánován roky. Teď badatelé čekají na dodání dalších vzorků, aby mohli původní nález potvrdit. Dorazit by měly v květnu.
Rusové nejsou sami. Prozkoumat vzorky vody ukryté pod 3700 metrů silnou vrstvou ledu chtějí i američtí a britští vědci.
Američtí odborníci nedávno oznámili, že ve vzorcích vody z antarktického podzemního jezera Whillans nalezli živé buňky, které ale zatím podrobněji neprostudovali. Vědecký tým z Británie se snaží proniknout do dalšího jezera Ellsworth, ale naráží zatím na technické problémy.