Rusové "inspirovali" skrytého protivníka. Jeho útoky se mohou stát poučením pro Západ

bb bb
22. 6. 2024 6:45
Na Ukrajině s tím začali sami ruští agresoři, nyní se jim to vrací. Podle amerického časopisu Forbes jsou Rusko a jím okupovaná ukrajinská území vystaveny vlně útoků partyzánských skupin, které používají malé drony.
Dron zaútočil na nákladní vlak v ruské Volgogradské oblasti stovky kilometrů do fronty. Vzplály dva vagony s palivem, jedna nádrž explodovala. | Video: Aktuálně.cz/X/Special Kherson Cat

Autor článku tvrdí, že proti těmto útokům jsou současná bezpečnostní opatření zastaralá a otevírají se možnosti, jak pomocí sabotáží rozšířit škálu cílů. "Vedle rostoucího ukrajinského potenciálu dronů s dlouhým dosahem by malé sabotážní drony mohly současně zapalovat Rusko a uvrhnout ho do temnoty," tvrdí Forbes.

Už před ruskou plnohodnotnou invazí zasáhla ukrajinské muniční sklady série mohutných výbuchů. Výbuch a oheň při jedné takové události poblíž Charkova zničily tisíce tun munice a vynutily si evakuaci 20 000 lidí. Tehdy to měly podle ukrajinské tajné služby na svědomí infiltrované skupiny z Ruska, které použily právě malé bezpilotní stroje. Těmi pak shazovaly zápalné granáty ZMG-1.

Nyní se karta obrátila a Rusko samo čelí rozsáhlým útokům. Příkladem může být i květnové vykolejení nákladního vlaku ve Volgogradské oblasti poté, co dron zasáhl cisternu s naftou. "Ukrajinské drony s dlouhým doletem nemohou, pokud je známo, zasáhnout pohyblivé cíle a nikdy se nezaměřovaly na vlaky, takže to vypadá na útok FPV dronu s krátkým doletem," tvrdí autor amerického serveru.

Na sociálních sítích také koluje video z úderů FPV dronů na ruské elektrické rozvodny. Starší rozvodny stále používají k chlazení olej, takže stačí menší výbuch a rychle se vznítí. "Nyní se začínáme setkávat s tím, že jsou ruské rozvodny chráněny lehkými sítěmi. Ty by nezastavily 180kilový dron s dlouhým doletem a zřejmě slouží jako obrana proti bombám z malých sabotážních dronů," píše autor článku Forbesu.

Útoky ukazují, jak mohou malé bezpilotní letouny zasáhnout vysoce hodnotné cíle z bezpečné vzdálenosti. Takové útoky je nyní schopen provádět stále větší počet skupin. "Ukrajina si uvnitř Ruska vypěstovala síť agentů a sympatizantů, kteří pracují na provádění sabotážních akcí proti ruským cílům, a začala jim poskytovat bezpilotní letouny k provádění útoků," citovala už loni stanice CNN svůj zdroj z americké tajné služby.

Rusové reagovali tím, že zavedli nad svou zemí rozsáhlé bezletové zóny a ruší signály GPS. To sice zastaví mnoho spotřebních kvadrokoptér, ale proti levným FPV dronům, které nemají satelitní navigaci, je to k ničemu. 

Kreml zavedl i přísná pravidla pro dovoz dronů. Jak ale poznamenává CNN, pašování je běžné a umožňuje ho vysoká míra korupce mezi pohraničníky. V Rusku se nedostává peněz, a jak poznamenal jeden z informátorů, "hotovost dělá divy".

Ani Rusové ale se sabotážemi v současnosti nešetří. Zaměřili se na západní země, které podporují Ukrajinu. Důkazem toho mohou být požáry například obchodu IKEA ve Vilniusu nebo polského nákupního centra, kde se vyšetřovatelé domnívají, že šlo o ruskou sabotáž za pomoci právě malých dronů. 

Těch se ve světě vyrábí miliony a jsou všeobecně dostupné. "To, co se stane v Rusku, se může stát učebnicovým příkladem toho, jak velké škody mohou způsobit sabotáže za pomoci malých dronů v rukou odhodlaných jedinců. A může se také stát poučením pro ostatní země," uzavírá článek Forbes.

Nejmocnější zbraň této fáze války. Zničí až 85 procent ruských pozic, má to ale háček. (Celý článek s videem zde)

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký popisuje, jak fungují FPV drony | Video: Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy