S radioaktivním izotopem pracujeme, ale nic nám neuniklo, hájí se ruská továrna

ČTK ČTK
13. 12. 2017 15:29
Rusko stále odmítá odpovědnost za radioaktivní mrak, který se objevil nad Evropou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva - Ruský závod na zpracování radioaktivních materiálů na Jižním Uralu, který je podezřelý z odpovědnosti za říjnový únik izotopu ruthenia do ovzduší, přiznal, že látku zpracovává.

Ve středu o tom informovala agentura AP, přičemž poukázala na to, že činitelé zařízení Majak to ale doposud popírali.

Už v době incidentu ruská odbočka Greenpeace napsala, že příčinou mohla být havárie v tomto jaderném zařízení, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinsku. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva.

Poradce generálního ředitele závodu Jurij Mokrov řekl, že Majak ruthenium 106 zpracovává na rutinní bázi. Tvrdil ale, že je zcela nemožné, aby továrna byla zdrojem emisí, jejichž oblak se objevil i nad velkou částí Evropy.

Rutinní je i zatajování jaderných nehod ruskými úřady. Právě zpracovatelský závod Majak stojí za neštěstím, které je v současnosti považováno za třetí nejzávažnější po haváriích v ukrajinském Černobylu a japonské Fukušimě.

V září 1957 vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem. Únik radioaktivity do ovzduší tehdy kontaminoval plochu více než tisíc kilometrů čtverečních (jako dvě Prahy) a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla dlouho utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) až v roce 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy