Moskva - Jako známku zlepšování česko-ruských vztahů po odvolání výstavby amerického radaru v Brdech komentují dnešní ruské listy středeční návštěvu prezidenta Václava Klause v Moskvě.
"V roli přítele", píší v titulku Vedomosti. "Moskva a Praha se už nedívají jeden na druhého skrz radar," soudí Kommersant.
Podle téhož deníku radar už nekalí vztahy, takže v popředí je ekonomika. "Kreml je spolu s Gazpromem znepokojen, že Česko neplní své závazky ohledně odběru ruského plynu," upozorňuje. Do začátku srpna Česko odebralo jen 2,7 miliardy metrů kubických ruského plynu, ačkoliv pro letošek se RWE Transgaz zavázal k odběru 8,5 miliardy.
Podle listu českému odběrateli hrozí platby předem za neodebraný plyn a Gazprom by se také mohl zřeknout výstavby zásobníku v Česku, i když věci sotva zajdou tak daleko. "Nízký odběr nepotrvá věčně a poptávka brzy zase vzroste," řekl listu zdroj z plynárenského monopolu. A nevelký zásobník sama firma potřebuje kvůli řízení dodávek.
Kreml má podle listu také zájem o podporu českého vedení pro přihlášku Atomstrojexportu k účasti na dostavbě jaderné elektrárny Temelín, anebo alespoň o nepodjatost tendru, jehož vítěz také získá možnost stavět další bloky v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích na Slovensku.
Konkurenci však představují dvě desítky firem, včetně americké Westinghouse. V Moskvě se obávají, že výběr vítěze mohou ovlivnit obavy ze závislosti na Rusku, a tak Češi přijmou politické rozhodnutí ve prospěch Američanů.
"Věta českého prezidenta může znamenat, že Medveděvovy snahy nebyly marné," míní deník o Klausově výroku na tiskové konferenci, že "je dobře, že se významná ruská firma snaží podílet na dalším pokračování jaderné energetiky v ČR".
Kommersant také zaznamenává podpis kontraktů mezi českými a ruskými firmami v celkové hodnotě více než miliardy dolarů - a pro srovnání dodává, že kontrakty uzavřené při předchozí Klausově návštěvě, vnímané v Moskvě jako div ne poslední pokus odradit Prahu od radaru, přesahovaly dvě miliardy eur.
"Klaus je jediný z českých politiků, který stále zdůrazňuje rozhodující roli Rudé armády při osvobození Evropy a Československa. Pro Rusko je jeho podpora důležitá," píší Vedomosti v souvislosti s ruskou snahou čelit pokusům o falšování dějin.
Připomíná také Klausovy rozpory s předchozím premiérem Mirkem Topolánkem, který byl vášnivým stoupencem amerického radaru a v loňské rusko-gruzínské válce se postavil na stranu Tbilisi, zatímco "Klaus jako první z evropských vůdců nazval Gruzii viníkem konfliktu".
"Klaus opět decentně předvádí svou příchylnost vůči Rusku," míní Rossijskaja gazeta. O sympatiích k Rusku podle deníku svědčí i prezidentovy postoje ke kavkazskému konfliktu či k americké protiraketové obraně ve východní Evropě.