Moskva - Masakr více než dvaceti tisíc polských vojáků a občanů v Katyňském lese z roku 1940 už navždy zůstane zločinem, jehož organizátoři a vykonavatelé unikli trestům.
Potomci obětí se přesto nechtějí smířit s tím, aby se událostí zabývali pouze historikové a autoři literatury faktu, a tak se obrátili na ruské soudy se žádostí, aby tehdejší události byly přezkoumány.
Jejich úsilí nicméně zatím naráží na neochotu ruské justice. Moskevský městský soud dnes přes prvotní písemný příslib z června, že kauzu nechá otevřít, potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který se žádostí odmítl zabývat.
"Obrátíme se nyní na oblastní vojenský soud... Jsme přesvědčeni, že k uspokojení naší žádosti existují právní důvody. Je ale těžké předvídat, jak se soud rozhodne," řekla agentuře Reuters právní zástupkyně žadatelů Anna Savická.
Citlivý bod
Příbuzným obětí jde o to, přimět soudní cestou ruskou prokuraturu, aby v případu Katyň zahájila nové vyšetřování, jež by do okolností masakru vneslo více světla. Chtějí, aby mrtví byli soudně rehabilitováni a aby viníci byli jasně deklarováni. O případném odškodnění zatím řeč nebyla.
Katyň zůstává citlivým bodem v rusko-polských vztazích. Za masakr se omluvila ještě vláda Sovětského svazu v roce 1990, ale Moskva nadále odmítá Varšavě předat mnoho dokumentů a archivních záznamů.
Zhruba dvacet tisíc lidí nechal Stalin postřílet a pohřbít v masových hrobech v březnu 1940. Chtěl tím dopředu oslabit protikomunistické síly v Polsku, kde už tehdy plánoval nainstalovat prosovětský režim.
(Text pokračuje pod velkou fotografií)
Sověti Poláky zajali poté, co v roce 1939 pronikli na území východního Polska. Zemi si rozdělili s nacistickým Německem na základě tzv. paktu Molotov - Ribbentrop.
Dále čtěte: Polský prezident v Rusku uctil oběti katyňského masakru
Když později německá vojska postoupila dále na východ a okupovala západ Ruska, objevila hroby v Katyňském lese. Sovětský svaz až do roku 1990 tvrdil, že vraždy mají na svědomí právě nacisté.
Zájem o Katyň v Polsku nedávno znovu oživil stejnojmenným filmem slavný režisér Andrzej Wajda.
Katyňský les se nachází dvacet kilometrů západně od Smolenska, blízko hranice mezi Ruskem a Běloruskem.