Ruský soud nařídil zablokovat oblíbenou komunikační službu Telegram

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2018 16:15
Služba Telegram je v Rusku velmi oblíbená díky zašifrované komunikaci. Zákaz ale platí okamžitě po vynesení rozsudku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Moskevský soud v pátek nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Informovala o tom agentura TASS.

Minulý týden ruský hlavní cenzurní úřad Roskomnadzor zažaloval provozovatele Telegramu. Vadilo mu, že firma neumožnila rozšifrování uživatelských zpráv. 

O přístup k Telegramu usiluje ruská tajná služba FSB, která argumentuje tím, že síť používali kupříkladu pachatelé loňského dubnového atentátu v petrohradském metru, který si vyžádal 16 mrtvých.

Roskomnadzor už dopředu varoval, že nařízení bude po pátečním verdiktu soudu uplatňováno "s okamžitou platností".

Podle údajů z letošního března má Telegram 200 milionů měsíčních aktivních uživatelů.

Majitel a zakladatel služby Telegram Pavel Durov, který stojí i za oblíbenou ruskou sociální sítí VKontakte, již dříve řekl, že poskytnutí přístupu k šifrovaným zprávám uživatelů odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství. Upozornil také na to, že provozovatel služby žádný šifrovací klíč nemá, neboť si je vytváří zařízení uživatelů.

Durov zároveň přislíbil, že služba využije zabudované metody, které umožňují její zablokování v Rusku obejít, aniž by to od uživatelů vyžadovalo nějaké kroky. Připustil ale, že nemůže zaručit "stoprocentní dostupnost" služby, pokud uživatel nevyužívá virtuální soukromé sítě (VPN), a že Telegram může zprvu fungovat pomaleji.

Vlastník Telegramu také znovu ujistil, že důvěrné údaje "nejsou na prodej" a že "lidská práva nesmějí být ohrožena kvůli strachu či chamtivosti".

Ruské úřady pod záminkou boje proti terorismu zpřísňují v posledních letech dohled nad internetem.

 

Právě se děje

Další zprávy