Putin je i tak s přehledem nejdůvěryhodnějším politikem v Rusku - druhému v pořadí Sergeji Šojguovi věří pouhých 13,7 procenta dotázaných. V kategorii popularity si ruský prezident vede o poznání lépe. Podle průzkumu agentury FOM má nyní Putina v oblibě 57 procent lidí. I zde je však patrný pokles, oproti minulému měsíci o tři procenta.
Politolog Konstantin Kalačov oslovený stanicí BBC přičítá snížení Putinova ratingu "únavou z prezidenta". "Roste počet těch, kteří jsou ochotni poděkovat Putinovi za to, co udělal, ale myslí si, že už se vyčerpal a že jsou nezbytné změny," řekl expert.
Vysoký rozdíl mezi Putinovou důvěryhodností a oblibou Kalačov interpretuje tak, že se ruští voliči obecně bojí náhlých zvratů a především že dosud nevidí k Putinovi žádnou alternativu.
To se dobře ukázalo loni v březnu v prezidentských volbách, kdy pro něj hlasovalo přes 76 procent voličů. Nynější stav však přirovnal k povolební kocovině: "Život se nezlepšuje, se zahraniční politikou se to přehání, pohádce o rozvoji už lidé nevěří, roste skepse."
"Pokud se snižuje životní úroveň, začíná sílit pocit, že se něco musí změnit," říká politický expert Abbas Galljamov.
"Lidé nemají zásadní výhrady k (politickému) kurzu (Putina), vadí jim, že se snižuje životní úroveň." Podle něj se tento trend objevil už loni v létě, nicméně režim zatím bezprostředně neohrožuje.
Expert soudí, že zde existuje potenciál k růstu Putinovy obliby, který představuje například rekonstrukce vlády premiéra Medveděva. Naopak Kalačov předpovídá další pokles jeho popularity, neboť ruské občany teprve čeká první faktura za bydlení a komunální služby po novoročním zdražení. Rovněž se zvedly ceny benzinu, ačkoliv vláda slibovala jejich pokles. Stoupla také DPH.