Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin je na svobodě. Plánuje pomoc obětem vězeňského násilí

Zahraničí Zahraničí
26. 2. 2017 12:21
34-letý ruský opoziční aktivista, osvobozený ruským nejvyšším soudem opustil v neděli dopoledne věznici na ruské Altaji. Před ní ho čekala jeho žena a také novináři. Dadin byl v roce 2015 odsouzen na tři roky podle nového paragrafu, který v Rusku trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Rozsudek kritizovali Evropský parlament i lidskoprávní organizace. Podle nich byl Dadin politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin. | Foto: Youtube.com/Politvestnik

Altaj - Ve vězení byl od prosince 2015. 

Teď vyšel ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po víc než roce a opakovaných protestech neziskových organizací i Evropského parlamentu na svobodu z vězení na ruské Altaji. 

Před branami věznice na něj čekali manželka a novináři. V rozhovoru s nimi Dadin řekl, že neplánuje opustit Rusko, ale chce naopak pomoci všem, kdo čelí mučení v ruských věznicích.

Zástupce ředitele ruské vězeňské služby Valerij Maximenko prohlásil podle ruského serveru Meduza, že oficiální dopis, potvrzující osvobození Ildara Dadina ruským nejvyšším soudem dorazil do altajské věznice teprve čtyři dny po soudním rozhodnutí z 22. února 2017. Proto mělo Dadinovo propuštění zpoždění. 

Maximenko taky znovu odmítl obvinění, že Dadina brutálně mučili zaměstnanci ruských věznic.

Politický vězeň

Ildara Dadina odsoudil v prosinci 2015 ruský soud ke třem letům vězení podle nového paragrafu, který trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Trest mu soud později snížil na 2,5 roku.

Rozsudek ale kritizovali Evropský parlament i řada lidskoprávních organizací, které vyzvaly Rsuko k okamžitému Dadinovu propuštění. Podle nich byl politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Ještě větší pobouření ruské i mezinárodní veřejnosti veřejnosti vzbudil i Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na opakované brutální mučení ze strany dozorců. 

To ruská vězeňská služba opakovaně odmítla, na nátlak veřejnosti ale Dadina později přemístila do jiné věznice.  

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy