Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin je na svobodě. Plánuje pomoc obětem vězeňského násilí

Zahraničí Zahraničí
26. 2. 2017 12:21
34-letý ruský opoziční aktivista, osvobozený ruským nejvyšším soudem opustil v neděli dopoledne věznici na ruské Altaji. Před ní ho čekala jeho žena a také novináři. Dadin byl v roce 2015 odsouzen na tři roky podle nového paragrafu, který v Rusku trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Rozsudek kritizovali Evropský parlament i lidskoprávní organizace. Podle nich byl Dadin politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin.
Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin. | Foto: Youtube.com/Politvestnik

Altaj - Ve vězení byl od prosince 2015. 

Teď vyšel ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po víc než roce a opakovaných protestech neziskových organizací i Evropského parlamentu na svobodu z vězení na ruské Altaji. 

Před branami věznice na něj čekali manželka a novináři. V rozhovoru s nimi Dadin řekl, že neplánuje opustit Rusko, ale chce naopak pomoci všem, kdo čelí mučení v ruských věznicích.

Zástupce ředitele ruské vězeňské služby Valerij Maximenko prohlásil podle ruského serveru Meduza, že oficiální dopis, potvrzující osvobození Ildara Dadina ruským nejvyšším soudem dorazil do altajské věznice teprve čtyři dny po soudním rozhodnutí z 22. února 2017. Proto mělo Dadinovo propuštění zpoždění. 

Maximenko taky znovu odmítl obvinění, že Dadina brutálně mučili zaměstnanci ruských věznic.

Politický vězeň

Ildara Dadina odsoudil v prosinci 2015 ruský soud ke třem letům vězení podle nového paragrafu, který trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Trest mu soud později snížil na 2,5 roku.

Rozsudek ale kritizovali Evropský parlament i řada lidskoprávních organizací, které vyzvaly Rsuko k okamžitému Dadinovu propuštění. Podle nich byl politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Ještě větší pobouření ruské i mezinárodní veřejnosti veřejnosti vzbudil i Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na opakované brutální mučení ze strany dozorců. 

To ruská vězeňská služba opakovaně odmítla, na nátlak veřejnosti ale Dadina později přemístila do jiné věznice.  

 

Právě se děje

před 2 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy