Rusko zveřejnilo tajný dopis Leninovy sestry Stalinovi

Martin Novák Martin Novák
26. 5. 2011 10:20
Uljanovová žádala o zastavení antisemitismu, protože i Lenin měl židovské předky
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění.
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění. | Foto: Reuters

Moskva - Státní historické muzeum v Moskvě poprvé vystavuje dosud utajovaný dopis, který v roce 1932 napsala Stalinovi Anna Uljanovová, sestra Lenina.

Vyzývá v něm Stalina, aby zastavil antisemitskou rétoriku a útoky v řadách komunistické strany. Argumentuje tím, že jejich rodina má také židovské předky.

Leninův dědeček z matčiny strany byl ukrajinský Žid, který konvertoval ke křesťanství, aby pro svoji rodinu zajistil lepší životní podmínky v carském Rusku.

"Pocházel z chudé židovské rodiny z Žitomiru na západě Ukrajiny," píše Uljanovová v dopise, který ruská veřejnost bude moci spatřit poprvé.

Tvrdí také, že Lenin měl o Židech vysoké mínění, cituje z dokumentu agentura AP.

Stalina, který po Leninově smrti v roce 1924 stát definitivně ovládl, žádá, aby tyto skutečnosti zveřejnil a zabránil tak nárůstu antisemitismu.

Podle kurátorky výstavy v moskevském muzeu Stalin na dopis neodpověděl a všem, kteří o něm věděli, nařídil mlčet.

Dopis zůstával utajen v archivech po celou dobu trvání Sovětského svazu, někteří historici k němu měli přístup až na začátku devadesátých let.

Výstava, která potrvá do 3. července, odkrývá také další tajemství přísně střežená za sovětské éry.

Lenin žádal po Stalinovi milosrdnou smrt

Jeden z dokumentů dokládá, že Lenin byl po mrtvici v roce 1922 v tak špatném stavu, že žádal Stalina o podání jedu, aby mohl skoncovat se životem.

Někteří historici přitom tvrdí, že Stalin Lenina záměrně otrávil, protože se bál, že Lenin označí za svého nástupce někoho jiného. Tuto teorii zastával i Lev Trockij, než jej Stalin nechal v Mexiku v roce 1940 zavraždit.

K vidění je na moskevské výstavě také dopis člena stranického politbyra Lva Kameněva, který upadl v nemilost a byl Stalinem odsouzen k trestu smrti. V dopise žádá vůdce o milost.

Tu nedostal a v roce 1936 byl popraven.

 

Právě se děje

Další zprávy